Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

Iгор Кондратюк: «Мрію, щоб українці переходили на сонячну генерацію, яка стає з кожним роком доступнішою»

DSC 0299Прекрасні тенденції спостерігаються в українському шоу-бізнесі: окрім зростання якісного музичного, культурного, перформативного контенту, українські селебрітіз активно демонструють свою позицію щодо збереження планети власним прикладом. Про свій еко-відповідальний стиль життя, перехід на альтернативні джерела енергії у помешканні першою заявила співачка Руслана. А якої думки інші відомі українці з цього приводу, ми дізнавались у телеведучого, продюсера, шоумена Ігоря Кондратюка.

Пане Ігорю, чи близькі вам принципи розумного будинку?

Як переобладнали власну оселю? Ще на етапі будівництва мого будинку Олександр Ксенофонтов, чоловік Руслани, і не лише він, радили побудувати «розумний будинок». Де б усіма мережами можна було б керувати зі смартфону, виставляти необхідні температурні режими опалення та охолодження будинку дистанційно. Але ми з дружиною не прислухались до цих порад. І, чесно кажучи, тоді система «розумний будинок» була для нас занадто дорогою. Але іншу пораду друзів – енергонезалежність – ми реалізували. Маємо електростанцію на сонячних панелях потужністю майже 27 кВт, а будинок опалюємо геотермальним теплонасосом. Ще ми використовуємо енергозберігаючі лампи та датчики ввімкнення зовнішнього освітлення, які економлять електроенергію. 

У вас за плечима солідна освіта. Як вона допомогла під час трансформації власного помешкання на енергоефективне? Великі інвестиції витратили для встановлення сонячних батарей та теплових насосів у будинку?

DSC00011За освітою я – фізик. Закінчив кафедру оптики фізичного факультету Національного університету імені Шевченка. Моя освіта допомагала мені зрозуміти користь трансформації, але не будувати власними руками. На ринку є багато фірм, які постачають сонячні панелі або колектори, та встановлять теплонасоси. Оскільки у нас теплонасос геотермальний, то для його роботи довелося ще просвердлити чотири свердловини. Витрати – немаленькі, і далеко не кожен українець може собі дозволити побудову домашньої сонячної електростанції. Але є статистика, що в домашню сонячну генерацію наші громадяни вже вклали майже 100 мільйонів євро! Ціни на обладнання та роботу кожен може знайти на сайтах фірм, які спеціалізуються на таких проектах. Скажу одразу: вивчення цін і встановлення – це абсолютно різні речі. Бо потрібно спочатку наважитись, а вже потім шукати варіант на свої гроші. Ми з дружиною вирішили – побудуємо, і почали складати кошторис саме для нашого будинку. Змогли собі дозволити такі інвестиції, хоча, повторюю, – недешеве це задоволення. 

Якими принципами більше керувались: заощадження на комунальних послугах, вартість яких постійно підвищується, чи долучення до ековідповідального світового тренду?

DSC 0425По-перше, ми хотіли відмовитись від газу. Бо у цій країні газ – політична категорія. А політикою я не хотів і не хочу займатись, попри масовий психоз навколо походу у ВР коміків, співаків, артистів та телеведучих. По-друге, ми хотіли стати енергонезалежними. У сенсі отримувати від генерації гроші, які би покривали витрати на електроенергію нашого будинку. І ми цього досягли. Раді, що перехід на відновлювальну енергетику став нашим невеличким внеском у збереження довкілля. Для прикладу, друга черга нашої станції згенерувала вже 12 мегаватт, що еквівалентно збереженню 652 дерев або 4,85 тонн вугілля. 

З ким консультувались: спеціалістами або, можливо, хтось із колег надихнув вас власним прикладом?

Ми консультувались лише зі своїм знайомим спеціалістом, бригада якого, власне, і встановила нам сонячні панелі. Щодо теплонасоса, то допоміг випадок: у журналістки, яка працювала зі мною на проекті Х-фактор, кум завозить, встановлює і експлуатує шведські теплонасоси. Я взяв його контакт, і ми швидко домовились.

Як зараз почуваєтесь в енергоефективній оселі? Скільки витрачаєте на комунальні послуги? Чи можете накопичувати і генерувати альтернативну енергію завдяки альтернативним технологіям? Можливо, навіть вдалося її монетизувати і продавати сусідам за зеленим тарифом?

Ні, ми продаємо не сусідам, а віддаємо в мережі Київобленерго. Монетизація є. Вона невелика. Станом на півроку у нас плюс 12 тисяч гривень. Для будинку такої площі, як наш, у якому проживає від трьох до п’яти осіб щодня, – це прекрасно. За рік ця цифра збільшиться. Коли вийдемо на окупність? Думаю, років за 6-8. Для нас це не головне. Головне, як говорить моя дружина, – ми екологічні і на пенсії не будемо просити у дітей грошей на сплату комунальних послуг. 

Ви багато мандруєте Європою, де екокультуру прищеплюють змалечку: сортування сміття, відповідальність за утилізацію відходів, використання альтернативної енергії тощо . Як, на вашу думку, справи з екосвідомістю в Україні? Як ви прищеплюєте екокультуру своїм дітям?

Екосвідомість наших громадян – на дуже низькому рівні порівняно з Європою, і не лише Європою. У нас майже не збирається роздільно сміття, відповідно – не переробляється так, як потрібно. Екологія страждає, це ясно навіть дітям, але міста мало що для цього роблять. Я сортую вдома усі відходи: пластик, папір, скло, метал, упаковки тетрапак. Але здати це – проблема. Більш-менш спокійно можна здати лише макулатуру. А ще у нас колосальна кількість пластику, який не підлягає переробці. Купуєш у кулінарії щось у блістерній упаковці, а вона – не переробляється! А кажуть, що різниця у вартості упаковок, які не переробляються, і більш жорстких пластикових упаковок, які можна переробити, – копійки! То навіщо продавати мені їжу в неекологічних упаковках? І я – за заборону використання пластикових пакетів. 

А як щодо енергоефективного обладнання у вашому будинку? Можливо, купували побутові прилади, які заощаджують електроенергію?

Ми замінили всі лампи на енергозберігаючі. Це дало солідну економію. Щодо приладів – не звертав уваги. Не думаю, що є велика різниця у споживанні електроенергії між холодильниками різних фірм однакових розмірів. А може, я цього ще не знаю? 

Наскільки технічно складно було впроваджувати у власній оселі принципи зеленого будівництва, адже треба було цілковито переобладнати приміщення: витрачати час, кошти, терпіти деякі незручності?

Якби встановлювали теплонасос на етапі будівництва будинку, ми б не відчули ніяких незручностей. А так місяці три робили свердловини, і довелося замінити декілька метрів газону. І в будинку трішки переробили опалення. Але все – в межах однієї кімнати, де встановлено теплонасос. Щодо сонячних панелей, то першу чергу ми поклали на даху горища, другу – поставили на конструкцію огорожі корту. Незручностей при будівництві майже не відчули. 

DSC 0407Ухвалення Паризької конвенції щодо збереження екології в навколишньому середовищі стимулює європейців мінімізувати споживання продуктів нафтопереробки та газу. Для зменшення викидів парникових газів, які виникають унаслідок їх застосування, відомі й пересічні громадяни мінімізують використання транспорту, авто, пересідають на велосипеди або купують електромобілі. За якими принципами ви організовуєте своє пересування?

У дружини – електромобіль. І вона пересувається містом лише на ньому! На нього Олександра пересіла у вересні 2018 року. Задоволена, і не сумує за авто з ДВЗ. 

Хто ще з українських артистів сповідує філософію використання альтернативної енергетики та змінює філософію і стиль життя на ековідповідальні?

Я – як і всі українці – знаю про супербудинок Руслани. Хто ще? Не знаю, якщо чесно. Дізнаюсь від вас. 

Як надихнути українців переходити на принципи зеленого будівництва, бути заощадливими до ресурсів, інтегрувати на всіх рівнях альтернативну енергетику та прищеплювати персональну відповідальність за утилізацію відходів?

Власним прикладом! Я маю бажання, щоб громадяни, які це можуть собі дозволити, переходили на сонячну генерацію, яка стає з кожним роком доступнішою (сонячні панелі, інвертори зараз – набагато дешевші, ніж 10 років тому, наприклад). 

Чи є бажання в українських селебрітіз у майбутньому створювати проекти чи акції на підтримку популяризації відновлювальної енергетики, застосування енергоефективного обладнання?

Здається, Руслана збирається проводити такі акції, оскільки вона є послом відновлювальної енергетики. Я обіцяв їй підтримку та участь у таких акціях. Хто ще підтримає – побачимо. 

Чому зараз альтернативну чи зелену енергетику активно популяризують світові зірки, зокрема Леонардо ді Капріо, – це данина моді чи питання збереження нашої планети і виживання?

Це усвідомлення того, що планета Земля все більше і більше потерпає від людської діяльності. І планетарна екологічна катастрофа – це не фантастика, а абсолютно реальна, на жаль, перспектива. Потрібно бути відповідальним мешканцем своєї домівки – Землі. Тим паче – науково-технічний прогрес це вже дозволяє робити!

Можливо, ви спілкувались із зарубіжними зірками на цю тему, долучались до музичних подій на відповідні запити?

Поки що ні. Але готовий підтримувати такі заходи.

 Які перешкоди в українському суспільстві та у владі існують на шляху використання альтернативної енергетики у широкому вжитку і як можна подолати ці заборони?

Держава повинна на законодавчому рівні заохочувати громадян вкладатися у відновлювальну енергетику. Не лише так званих олігархів – людей із великими грошовими ресурсами та можливостями політичного лобіювання, а й пересічних громадян. Заохочення через тарифи, легкість встановлення та прозорість роботи обленерго з тими, хто будує домашні станції. 

Ваші побажання читачам нашого журналу Prof Build.

Бажаю, щоб ваші читачі були на хвилі всіх останніх інноваційних еко-будівельних трендів і могли послуговуватись корисними порадами для будівництва власного розумного будинку.

Список Інтерв'ю