Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

13 елемент від компанії «Передові технології ТД»

media share rНасичена, відверта і змістовна – такою видалася наша розмова з директором компанії з проєктування й виробництва алюмінієвих конструкцій «Передові технології ТД» Анатолієм Янтцелевичем. Він справляє враження неординарної особистості ренесансного типу, людини, в якій поєднані сила змагального характеру і справжня мудрість. У бесіді з Prof Build Анатолій Олександрович розповів про особливості ведення бізнесу в Україні та основні напрями діяльності своєї компанії, прокоментував стан розвитку альтернативної енергетики у державі, поділився секретами «вирощування» молодого покоління трудових кадрів. І, як бонус, значно поповнив ментальний тезаурус редакції своїми далекоглядними планами на майбутнє. Один з них — будівництво в Україні унікальних геобудинків. Про чітке бачення перспективи і обов’язкове знаходження часу для подорожі-перезапуску, про постановку цілей (від яких паморочиться голова) та їх досягнення — у нашому інтерв’ю.

546— Анатолію Олександровичу, розкажіть, будь ласка, історію компанії «Передові технології»? З чого все починалося?

— Компанія «Передові технології ТД» виросла із заводу «Ефкон» (Ефективні конструкції), який був створений наприкінці 1960-1970-х років як експериментальна база при розташованому неподалік інституті КиївЗНДІЕП (Зональний науково-дослідний і проєктний інститут по цивільному 233 1будівництву). На невеликій території заводу «Ефкон» були зосереджені всі передові технологічні виробництва того часу: алюмінієвий екструдер (обладнання, на якому виробляють алюмінієві профілі методом горизонтальної екструзії), повноцінний цех гальваніки і цех з обробки металоконструкцій. Також там перебували деякі зразки верстатів, зосереджені на території СРСР у поодиноких екземплярах. Наприклад, стругальний верстат, який міг обробляти листи дуже великого розміру, повноформатний цех із ЗБК (залізобетонні конструкції) тощо. Після апробації на «Ефконі» все це пускалося в серійне виробництво на таких українських заводах, як Броварський алюмінієвий завод і Донецький завод алюмінієвих конструкцій. У 2004 р. «Ефкон» перетворився на компанію «Передові технології». Вона є його прямою спадкоємицею, що увібрала в себе усе найкраще у вигляді технологій, обладнання та людських ресурсів. Таким чином, ми вже 15 років дуже плідно працюємо на ринку України, презентуючи алюмінієві профілі та конструкції.

— А яка структура компанії? Чи є якісь особливості виробничого процесу?

— Виробничий цикл вміщує в себе близько 3-4 заводів по Україні. Основна виробнича база — це Броварський алюмінієвий завод (БРАЗ), з яким ми активно співпрацюємо. Зараз він модернізований, там поставлені нові плавильні печі, преси, що дало нам можливість поставляти продукцію світового рівня. Плюс — у самому інституті КиївЗНДІЕП у нас розташований цех з механічної обробки та верстати з випробування самих металоконструкцій. У цій же будівлі розміщений наш офіс. Крім БРАЗ, ми залучаємо до співпраці Запорізький металургійний комбінат, він є одним із наших головних постачальників заліза. Це два основні наші партнери. Якщо потрібно, підключаємо й інші виробництва. До них належать компанії «САВА», «ТСК-Груп», «СОЛДІ», «ТАЛІСМАН», «Полімер Колор» та ін. Усі основні стратегічні виробництва, їхні бази так чи інакше використовуються у наших глобальних проектах.

2per r— До речі, як боретеся з конкурентами?

— Усі, хто працює в галузі, стають нашими партнерами, а не конкурентами. І взагалі, я люблю дух змагання. Від цього зростає ефективність. Тільки у конкурентній, здоровій боротьбі й народжуються гідні продукти. Так працює увесь цивілізований бізнес. Те, що ми зараз випускаємо, в наших головах вже застаріло, і ми постійно вигадуємо нові продукти. Як, наприклад, в автомобілебудуванні: кожні 2-3 роки виходить нова модель. Таким чином, прогрес дає розвиток.

— «Передові технології» пропонують багато видів алюмінієвого профілю. Чи можете окреслити пріоритетні напрями?

— Основною нашою спеціалізацією є проєктування й виробництво алюмінієвих систем і профілів. Зараз у каталозі налічується до 10 000 видів. Як завод-виробник ми проектуємо профілі, виготовляємо напівфабрикати. Решта компаній доробляють їх на свій розсуд. Сам по собі алюмінієвий профіль — це напівфабрикат, але він скрізь присутній. Сфери його застосування вельми широкі: від радіоелектроніки до будівництва. Основні галузі — це машинобудування, світлодіодні системи й освітлення, різне обладнання у складних виробничих системах, а також стенди, ролети, реклама (зовнішня і внутрішня) тощо. Плюс — ми проектуємо на замовлення і з радістю допоможемо створити з вашої візії ексклюзивний продукт.

IMG 0259 r— А звідки завозите алюміній?

— Справа в тому, що у наших конструкціях використовується не тільки первинний алюміній. Сам по собі це дуже м’який метал, що швидко деформується. Конструкційний алюміній — це сплав заліза, кремнію, марганцю, і кількість цих металів чітко контролюється. Залежно від їхньої складової присвоюється властивість цього сплаву. У нашому випадку він називається авіаль. Відповідно, під час плавлення цього сплаву ми приймаємо вторсировину. Є спеціальні системи очищення вторсировини від шлаків, потім до неї додається чистий алюміній та всі потрібні нам метали у відповідній пропорції. На виході ми отримуємо конструкційний авіаль високої якості. Маркування за світовим стандартом: 6061, 6063. За старою, радянською системою — це сплав групи АД31. Так само ми робимо і електротехнічний сплав, чистішої групи АД0, 6060. У принципі, сировини в Україні поки вистачає, «голоду» не відчуваємо. Чистий алюміній ми закуповуємо за кордоном, це в нас імпорт. Але основну частку алюмінію, 90-95 % збираємо в Україні.

— Повертаючись до сфери застосування, а де у будівництві використовується алюмінієвий профіль?

— Та всюди! Візьмемо, наприклад, облицювання фасаду будівлі: як скління (вікна, двері, вітражі), так і його утеплення. Усе виготовляється з алюмінієвого профілю. Або ж оздоблювальні матеріали всередині будівлі: пороги, карнизи, світлодіодне освітлення, підсвічування декоративне, дизайн, меблі. Таким чином, ми є фундаторами багатьох напрямів бізнесу, який ґрунтується на наших алюмінієвих системах.

214— Які маєте плани щодо розвитку бізнесу в будівельній сфері? Назвіть наступні кроки компанії «Передові технології» у цьому напрямку.

— У сучасному світі усі красиві хмарочоси, які ми бачимо, теж зводяться на алюмінієвих профілях. І в економічно розвинених країнах на цю світлопрозору фасадну систему припадає до 70-80 % алюмінієвого виробництва. За моїм прогнозом, після буму в сонячній енергетиці та по закінченню війни на нашій території ми будемо активно все відбудовувати. У перспективі я бачу, що інтенсивно будемо зводити хмарочоси, як у всьому світі, й обшивати їх алюмінієм. До глобального будівництва світлопрозорих конструкцій думаємо приєднати технологію вікон з генерацією електрики. Таке «тепле» вікно буде виробляти енергію. Це продукт найближчого десятиліття і те, над чим ми будемо активно працювати. До того ж у мене є унікальний план з розробки баневих геобудинків. Це абсолютно новий напрям.

— Дуже цікаво! Розкажіть про це докладніше.

— У 1994 р. Жак Фреско створив «Проект Венера». Згідно з цим проектом міста майбутнього будуть із круговою конфігурацією, а наука і технології слугуватимуть тому, щоб створити краще суспільство з меншим впливом на навколишнє середовище. Будинки у такому місті будуть круглими, на алюмінієвих профільних системах. Ми плануємо зробити стилізацію у тому ж напрямі й розробити «теплу» алюмінієву систему для подібної споруди. Крім того, такі будинки мають ще одну прикметну рису. Усі ми живемо у квадратних приміщеннях, що не є для нашого організму сприятливим середовищем. У круглих приміщеннях зовсім інший план енергії. Згідно з ефіродинамікою Н. Тесли усе середовище проживання людини має ніби дзвеніти в унісон з біологічною вібрацією його тіла. Але це вже окрема тема для розмови.

00001— А які ще особливості у подібних геобудинків?

— За структурою геобудинки нагадують футбольний м’яч. Суть полягає в тому, що за мінімальної витрати матеріалу виходить найбільш опорна і міцна конструкція, з великим об’ємом всередині. Якщо робити з такої ж кількості матеріалу квадратний будинок, вийде менша площа і більша кількість алюмінієвого профілю. Потрібні якісь додаткові матеріали, опорні стіни. Вперше ця конструкція була представлена американським архітектором на технологічній виставці наприкінці 1970-х. Зараз цей напрям активно розвивається у США та Канаді.

IMG 0265— Одним із напрямів вашої діяльності є система кріплення сонячних батарей «Актив», яка за екологічною та технологічною ефективністю не має аналогів. Розкажіть про цю систему детальніше.

— Хвиля альтернативної енергетики в Україні почалася приблизно з 2010 р. Зустрінувшись із замовником у Криму у 2011 р., де на той час будувалася найбільша ЕС потужністю до 100 МВт, я зрозумів, що за цією темою майбутнє. Ми розробили повноформатну систему кріплень для сонячних панелей «Актив», що підходить для кріплення будь-яких площинних елементів на будь-яких типах горизонтів. До цієї системи вже входять десятки профілів. У проєктуванні ми орієнтуємося на наші широти, з їхніми кліматичними умовами та особливостями, чого часто не роблять ті системи, які представлені на ринку від інших виробників. Крім усіх теоретичних розрахунків, ми проводимо у нашому інституті й практичні випробування, з видачею сертифіката на міцність. Сміливо можу заявити, що в Україні практично немає жодної сонячної ЕС, яка б не містила якісь наші алюмінієві вироби, починаючи від елементів деталей і закінчуючи повною комплектацією кріплень. У нас найширший асортимент, краща пропозиція й унікальна продукція.

DJI 0190— Якими Вам вбачаються перспективи ринку альтернативної енергетики України? Прокоментуйте, будь ласка, сьогоднішню ситуацію.

— Коли в Україні тільки зароджувалася альтернативна енергетика, проекти були настільки великі, що нам не вистачало всіх наших виробничих потужностей разом узятих. Тому активно підключалися Китай, Туреччина. 2016 2017, 2018 роки — це був підйом, пік розвитку альтернативної енергетики. Йшлося про реальну енергонезалежність України. Існує програма, згідно з якою до 2030 р. при «зеленому» тарифі частка відновлюваних джерел енергії в Україні становила б до 60-80 %. І такі плани вже почали втілюватися. Але у 2019 р. розпочався спад, багато в чому пов’язаний із політичними моментами. На SEF 2019 це питання активно обговорювалося, та інформація здебільшого негативна: «зелений» тариф скорочують, вводять систему аукціонів, гарантовані покупці не гарантують обсяг закупівель. Відповідно, більшість інвесторів за таких умов не можуть працювати... Гарний приклад подають німці. Вони за 10 років збудували відновлювані джерела енергії і закрили всі атомні ЕС, а їхні власники отримали компенсацію. І вже на 2018 р. у Німеччині — надлишок альтернативної енергії. Отже, все можливо, головне, щоб було бажання і прагнення.

IMG 0243— Від ситуації з альтернативною енергетикою в Україні перейдемо до економічної. У зв’язку із масовою міграцією українців Ви відчуваєте кадровий дефіцит? Як вирішуєте цю проблему?

— Дефіцит кадрів, звичайно ж, існує і це пов’язано зі специфікою нашого виробництва. Ми є кузнею людей з унікальними знаннями та здібностями. Але нам знайти фахівців у нашій галузі практично неможливо. Тому моя команда унікальна, я ціную кожного працівника, вони — моя гордість. Кожен із них виріс та отримав колосальний досвід в умовах нашої компанії. Свій персонал я «вирощую» з ранніх років, конструктори у мене практично з інституту. Зокрема, 15 років ми активно співпрацюємо із КНУБА, беремо на практику студентів, а потім обираємо найкращих. Але, мушу визнати, чим далі — тим рівень слабшає... Проте ми знаходимо потрібних людей, створюємо їм умови для росту та розвитку.

The Venus Project cities — Якими принципами керуєтеся всередині компанії? Чи дотримуєтеся корпоративної етики?

— Усередині компанії працювати досить важко через велике навантаження, і загальний результат залежить від кожного. Якщо один щось зробив не так, то відбувається загальний спад. Заміщуваність теж не особлива, тому що кожен тримає свій сегмент. Але завдяки цьому я досяг максимальної продуктивності за мінімальної кількості людей: те, що на заводі раніше робили 4-5 осіб, у мене робить одна. З хлопцями склалися хороші стосунки, мені ніколи не потрібно повторювати The Venus Project cities aщось двічі. І так невеликим колективом ми робимо великі справи. Але це дуже важка і копітка робота, яка вибудовується роками. Своїх співробітників я всіляко заохочую, влаштовую корпоративи. Наприклад, останній ми провели на Егейському морі, по островах Греції, нашим топ-складом: менеджери та конструктори.

— У чому вбачаєте складові успіху Вашого підприємства?

— Головне — ставити цілі, причому завищені, та досягати їх. Якщо не поставлені цілі, то й прагнути нема до чого. Те, чого ми зараз досягли, 10 років тому мені здавалося взагалі неможливим. Але коли ти рік за роком до цього йдеш, прагнеш, воно приходить. Крім того — моя команда, яка росте зі мною протягом багатьох років. Ми постійно вдосконалюємося, шукаємо нові варіанти і робимо це з великим задоволенням! Адже наша основна спеціалізація — проєктування. Найприємніший момент, це коли бачиш плоди своєї роботи й розумієш, що стільки років минули не дарма, що всі наші розробки витримали випробування часом, і ми маємо унікальний та якісний продукт у підсумку.

http://efcon.kiev.ua/

Спілкувалися Світлана Шах і Аліна Загладько

Список Інтерв'ю