Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

Віктор Лещинський: «Будуємо Україну разом»!

Лещинський 3Здорожчання житла, законопроєкт про його додаткове
оподаткування, реальний стан «Великого будівництва» та
найбільш знакові події в експертно-будівельній сфері… Про це
напередодні Дня будівельника розповів президент Національ-
ного експертно-будівельного альянсу України та групи ком-
паній Win Experts Віктор Лещинський.

 

 

 

 

Вікторе Петровичу, Ви є співвласником однієї з найбільших приватних будівельних експертиз України. Як Вам вдалося досягти таких високих результатів лише за 4 роки?
— Для того, аби стартап переріс у великий бізнес, потрібно мати потужну та дружню команду, оскільки колектив однодумців завжди стрімко рухається вперед до поставленої мети. Також варто визначити курс основних позицій, якими займатиметься компанія. Чотири роки тому ми обрали саме державний сектор об’єктів будівництва і цим виграли. Крім того, необхідно визначити пріоритетні напрями в діяльності бізнесу. Це допоможе швидше досягти вагомих результатів!


Ви маєте кілька компаній. Усі вони входять до потужного будівельного хабу — групи компаній
Win Experts. У кого виникла ідея його створити? І що це дає?


— Спочатку ми заснували Національний експертно-будівельний альянс України, який охоплює всю експертну
сферу, і не лише в будівництві, а і в консалтингу. До нього увійшли понад 30 організацій. На базі ж Альянсу створили сучасний величезний будівельний хаб — групу компаній Win Experts. Він єдиний надає повний спектр послуг будівельного консалтингу. Пропонуємо послуги комплексного будівельного аудиту, передпроєктних та проєктних робіт, технагляду, судової експертизи та супроводу, оцінки вартості об’єкта, енергоаудиту та авторського нагляду. Тож із радістю допоможемо вирішити всі ваші питання.
Win Experts є знаком якості, успішності та відповідальності на ринку. Ми постійно вдосконалюємося та робимо все можливе, аби наші послуги ставали ще якіснішими. Зрештою, замовники залишаються з нами співпрацювати на Крім того, ставимо за мету створити систему якості в будівельній галузі, впроваджувати високі стандарти та реалізовувати інноваційні, високотехнологічні сучасні проєкти. Працюємо з місцевими та іноземними компаніями, повністю супроводжуємо їхні об’єкти від зародження ідеї до введення в експлуатацію. Також ми єдині в Україні вже зараз повністю переходимо на електронний документообіг.

— Ви багато їздите країною. Відкриваєте нові представництва у регіонах?


— Так, це правда. Нещодавно був із робочим візитом на Вінниччині. Зустрівся з нашими замовниками та партнерськими організаціями. Обговорили співпрацю за напрямами експертно-будівельних послуг. Підкреслю, що група компаній Win Experts посилює свою роботу в регіонах. До цього з подібними візитами ми побували в Харківській, Сумській, Одеській, Вінницькій, Полтавській, Миколаївській, Житомирській та Закарпатській областях. Плануємо відвідати й інші обласні центри. Наразі вже активно почали працювати Східна філія на території Харківської, Сумської та Полтавської областей і Західна філія на території Івано-Франківської, Львівської, Закарпатської та Тернопільської областей.


Які знакові події в експертно-будівельній галузі відбулися під Вашою егідою цьогоріч і Ви можете їх виокремити?


— Перша подія — це чергове засідання Вищої Ради експертних організацій у сфері будівництва. Його C5125572 8BDA 4A8B 8B8B FDC816E098CCпровели 23 лютого в готелі InterContinental Kyiv за ініціативи Національного експертно-будівельного альянсу України. До заходу долучилися представники експертних організацій, які відповідають критеріям, встановленим наказом Мінрегіону, і можуть проводити експертизу проєктів будівництва, народні депутати, представники громадських організацій у сфері будівництва та архітектури тощо. Друга подія — загальні збори учасників НЕБАУ. На них керівництво організації прозвітувало про роботу Альянсу за минулий рік та окреслило плани на 2021 рік, а також прийняло 10 нових учасників. Серед наших соціальних ініціатив

важливим є заснування Національного музею архітектури та будівництва. Для початку ми віднайшли чудове приміщення під музей за адресою: місто Київ, вулиця Січових Стрільців, 77. Саме там і розташований тимчасовий прихисток для нашого культурного осередку. У майбутньому підшукаємо місце, де зможемо спроєктувати та збудувати вже ексклюзивне приміщення за міжнародними стандартами спеціально для Національного музею архітектури та будівництва. У ньому передбачимо і використання сучасних інтерактивних технологій. Музей уже має власний логотип. До речі, до його створення на конкурсі долучилася вся країна. Музей щотижня поповнюється новими експонатами. І вже зовсім скоро відкриє свої двері для всіх охочих.


— До «Великого будівництва» нині прикуто багато уваги. Як Ви вважаєте, чи повноцінно втілюється в життя зазначена програма?


B3B4DEB5 77EB 4FA7 8CD3 4CBE701CA223— Від початку люди ставилися до цієї президентської програми досить скептично, бо реалізовувалися лише
якісь невеличкі об’єкти, наприклад амбулаторії. Проте вже минулого року почали втілювати в життя справді великі ін фраструктурні об’єкти — реконструкція доріг державного значення, естакад, пішохідних переходів. У регіонах почали завершувати спорудження об’єктів, які були недобудованими десятки років. Це і спортивні комплекси, і Будинки культури, і медзаклади, і школи тощо. Великим напрямом цієї програми стала реконструкція злітно-посадкової смуги в багатьох аеропортах України. Реалізація цих проєктів справді вражає своїми масштабами. Авіація — один із тих напрямів, які дають можливість розвинути інфраструктуру
певного регіону і України в цілому, роблять її привабливою для іноземних інвесторів. Ще одним із серйозних кроків нашої влади стало втілення в життя програми «Велика реставрація». На неї з бюджету виділили три мільярди гривень. І це чудово, адже пам’ятки архітектури вже давно потрібно було відновлювати.


Щодо наболілого, то нині спостерігаємо значне здорожчання квартир. Чому це відбувається і коли чекати піку?


— За останні два роки у Києві середня вартість «квадрата» на первинному житловому ринку економ-класу зросла на 19%. Тобто із $750 до $950. Вторинний ринок підскочив на 25% — із $1040 до $1300. Ситуація із акуомушздорожчанням нерухомості схожа по всій країні. На неї впливають тенденції у столиці. В середньому житло подорожчало від 5% до 25% залежно від регіону. Наприклад, у Полтаві житло подорожчало найбільше по країні. Чому ж так відбувається? Коли чекати піку? Гравці ринку перестраховуються та вкладають усі кризові фактори і ризики в ціну нерухомості. Так, на вартість вплинуло і зменшення інвестицій на первинному ринку нерухомості. Лише за рік цей показник знизився на 60%. Зменшився і обсяг введення об’єктів в експлуатацію на 50%: з 11 млн м² до 5,5 млн. Найбільший спад спостерігається у столиці. Маємо тільки 25% зведених будинків, якщо порівнювати з попереднім роком. Така ситуація виникла і через скандали з банком «Аркада» та компанією «Укрбуд», які стали неплатоспроможними. Довіра до інвестування вкотре впала. А ті горе-будівельні об’єкти тепер завершуватимуть інші забудовники, які б мали займатися своїми ЖК. Тож вони закладуть свої ризики у ціну нового житла. Кризова ситуація посилюватиметься й далі. Зовнішні інвестиції зменшуватимуться, а ВВП країни знижуватиметься. За останній рік ми маємо падіння аж на 4%. Усе це теж негативно позначиться на ринку нерухомості. Загалом тенденція до дорожчання вартості квадратних метрів посилюватиметься. Однак вона може бути схожою на тенденції 2008 та 2014 років. Далі матимемо на ринку нерухомості застій: величезні ціни і неплатоспроможність. Тож якщо ви хочете продати чи придбати нерухомість — зараз найсприятливіший для цього час.

530B0B81 763A 4318 9379 E1DB031BC1DA

— Прокоментуйте славнозвісний законопроєкт № 5600, за яким громадян можуть зобов’язати під
час продажу більше двох об’єктів нерухомості на рік сплачувати 18% ПДФО з кожної наступної угоди, а також 20% ПДВ для юридичних осіб. До чого це може призвести?


— Одразу зауважу, що кожен потенційний покупець квартири повинен готуватися до того, що вже зовсім скоро за квадратні метри доведеться платити ще більше. Поясню. Зараз податок становить 5% з доходу від продажу кожного об’єкта та 1,5% військового збору. Якщо ж ухвалять закон, то буде 18% з доходу від продажу третього і кожного наступного об’єкта плюс ті самі 1,5% військового збору. А юридичні особи, здійснюючи покупку об’єкта нерухомості в забудовника, сплачуватимуть 20% ПДВ. Відповідно все це призведе до того, що квартири подорожчають. Усі витрати ляжуть на кінцевого споживача, покупця. І житло придбати звичайним людям буде не під силу. Будівельний ринок тоді зупиниться. А це призведе до відтоку робочої сили за кордон. Також припинять закуповувати будівельні матеріали, а відповідно і попит на сировину зникне. Зрештою, матимемо економічний колапс. Зрозуміло, що будівельний ринок треба очистити уамумывід спекуляцій, але не в такий спосіб. Можливо, зробити помірніший відсоток оподаткування. Над цим потрібно думати.


— Нещодавно на одному з інформаційних
майданчиків у столиці відбувся захід під егідою НЕБАУ
«Чорна експертиза» в будівництві: пряма загроза для
життя мільйонів українців». Розкажіть детальніше
про це.

— Ми в такий спосіб привертали увагу суспільства і влади до такого негативного і небезпечного явища,
як «чорна експертиза», та намагаємося побороти його. Нині в нашій країні сформувалася негативна тенденція у сфері дозвільної документації та експертизи в будівництві. Спостерігається значне зниження якості проєктної документації, експертизи такої документації, нехтування встановленими процедурами і нормами, оскільки є організації, які дискредитують ринок. «Чорні експерти» з різних міст України почали штампувати експертні висновки конвеєром. Вони об’єднуються у своєрідні колл-центри. Освоюють усі проєктні групи, пропонуючи прорахувати 50% від вартості за ДСТУ, швидко підписати онлайн-угоду і після отримання коштів наступного дня «Новою поштою» надіслати позитивний звіт. У таких колл-центрах «трудяться» кілька співробітників, які й «штампують» позитивні висновки, маючи під рукою десятки печаток на всі випадки. Тому правила в роботі мають бути прозорі, чесні та для всіх рівні. Тепер факт існування таких недобросовісних фірм перевіряють відповідні органи. Експертне середовище має самоочищатися та об’єднуватися задля розвитку.


— У найближчі дні має пройти Всеукраїнський
містобудівний форум. Яка його мета і що на ньому
відбуватиметься?


— Форум проводимо, адже наразі відбуваються законодавчі перетворення, пов’язані з реформою децентралізації. А відповідно змінюються і механізми втілення просторового розвитку та земельних відносин в Україні. За мету ставимо обговорення невідкладних завдань, що постають перед регіональною, місцевою владою та професійною спільнотою, яка забезпечує практичну реалізацію державної містобудівної політики. До участі запросили представників Офісу Президента, народних депутатів України, керівництво міністерств, обласних державних адміністрацій, Держгеокадастру, інституту проєктування міст «Діпромісто», ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД», представників
Національної спілки архітекторів України, Асоціації міст України, об’єднаних територіальних громад, архітекторів, будівельників, керівників експертних організацій. До речі, на форумі презентуємо Консорціум FF437B35 D1FD 4D3E A7F6 263E6122FD31«Всеукраїнське агентство розвитку громад і територій».


— Чим цікавий цей проєкт?


— Підкреслю, що у зв’язку із завершенням адміністративної реформи та багатьма змінами в законодавчому

полі ми вирішили об’єднати зусилля в Консорціум із фахівцями в екологічній, містобудівній, проєктній, землевпорядній сферах та сфері охорони культурної спадщини. Усе це потрібно для того, аби системно реалізувати реформи на місцях.


— У чому полягає ваш особистий секрет успіху?


— Головне — любити людей, свою команду, свою справу, а також позитивно мислити. І тоді успіх буде гарантованим.


— І наостанок Ваші побажання будівельникам України напередодні професійного свята…


— Шановні колеги, щиро вітаю вас із нашим спільним професійним святом. Бажаю подальших звершень, успішної реалізації проєктів, досягнення нових висот! Зичу вам та вашим сім’ям добра, миру, благополуччя. Хай ваша праця приносить вам радість і достаток, людям — затишок зручних осель, а країні — процвітання. Будуємо Україну разом!
                       

  Юрій Іванов

ыв фф

Список Інтерв'ю