Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

Семен Кривонос: «Реформі містобудування – бути!»

Семен КривоносЩе кілька років тому галузь архітектури та містобудування без корупції здавалася чимось неможливим. Сьогодні ж дозвіл на будівництво можна отримати за рекордні 24 години, сертифікат про прийняття об’єкта в експлуатацію – за 48-72 години. І це лише пара прикладів тих змін, які відбуваються в рамках реформи містобудування, де важливу роль відіграє порівняно «молода структура» – ДІАМ.

Нагадаємо, що головними завданнями при її створенні були налагодження роботи без корупції, скорочення темпів опрацювання документів замовників та максимальна автоматизація цих процесів, щоб усунути людський фактор. Про те, на якому етапі зараз реформи містобудівної галузі, а також про досягнення та труднощі розповів голова Державної інспекції архітектури та містобудування Семен Кривонос для журналу Prof Build.

Семен Кривонос та Світлана Шах ✓ Prof Build: Минуло більше року, як ДІАМ набула повноважень. Чи вдалося впоратися з тотальною корупцією, яка панувала в ДАБІ?


 Принцип нульової толерантності посів головне місце у нашій корпоративній культурі, його дотримується кожен співробітник. І через більш як рік функціонування ДІАМ я можу запевнити – на рівні центрального органу виконавчої влади у сфері будівництва корупцію подолано.
Із самого початку я попереджав учасників ринку: ми діємо за новим принципом. Ми постійно з ними спілкувались і продовжуємо спілкуватись – на зустрічах, круглих столах, конференціях. Щоразу я акцентую увагу на тому, що хабарі пропонувати не потрібно, треба просто працювати чесно і прозоро відповідно до законодавства.
Підтвердження тому – випадок, який стався на початку минулого року. За моєю заявою НАБУ затримала особу, яка пропонувала мені хабар у розмірі 120 тис. доларів за те, що я закрию очі на порушення на об’єкті та посприяю у видачі сертифіката про прийняття об’єкта в експлуатацію. Отримавши таку пропозицію, я одразу звернувся до НАБУ, розпочалося слідство, оперативні заходи – і 1 лютого цю особу затримали співробітники НАБУ.
Взагалі подолання корупції стало ключовим завданням реформи галузі. І робота в цьому напрямі розпочалася ще до того, як ДІАМ запрацювала. Основою стало формування нової команди фахівців. Для відбору доброчесних працівників ми підписали Меморандум про співпрацю з Мінрегіоном та НАБУ, також налагодили взаємодію з НАЗК та International Development Law Organization (IDLO).
Важливий інструмент для подолання корупції – зведення до мінімуму людського фактора. У співпраці з профільним міністерством, Мінцифри, Tapas Project/Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах, ДП «Дія» ми постійно працюємо над цифровізацією та автоматизацією процедур у будівництві. Запрацювала автоматична реєстрація повідомлень про початок будівельних робіт, нові послуги в «Дії», вдосконалено функціонал Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ) та багато іншого. Це безперервний процес, над яким ми не припиняємо працювати. За одним нововведенням чи зміною розробляються інші покращення, за ними – ще інші і так далі. У нас добре налагоджена комунікація з цими структурами, і ми спільно знаходимо ефективні рішення.

Меморандум ДІАМ НАБУ Мінрегіон Олександр Новіков та Семен Кривонос

✓ Prof Build: З якими викликами зіштовхнулася нова структура? Наведіть найбільш вагомі.


Перед початком виконання повноважень ми були готові до різного, адже це новий орган, нові люди, нові підходи. Створити з нуля центральний орган виконавчої влади вже було викликом. Та насправді чи не найбільшим викликом стало повернення довіри громадськості та замовників до державного органу у сфері будівництва. За всі попередні роки люди та бізнес настільки розчарувались у ньому, що поява нової інспекції викликала здебільшого скептичне ставлення. Нам не вірили, що схем «Х доларів за квадратний метр» немає, що не потрібно ні з ким домовлятись, і шляхів обійти закон теж немає. Ми активно реагуємо на цей виклик, аби в галузі будівництва були налагоджені нормальні взаємини держави з бізнесом та громадськістю. ДІАМ є відкритим органом, ми постійно спілкуємося із замовниками, консультуємо, роз’яснюємо. І приємно те, що нам вдається – безліч замовників на власному досвіді переконались та відзначили, що нові прозорі правила можуть працювати.

✓ Prof Build: Що робити з шахраями, які пропонують «порєшать» дозвільні документи? Чи з’явилися нові важелі впливу?


Будівельна галузь була корупційною годівницею для великої кількості людей, які все ще можуть намагатися нажитись на замовниках. Боротьба з ними, так званими «бекофісами», стала ще одним нашим викликом.
На цьому ми також завжди наголошуємо замовникам: у ДІАМ корупції немає, домовитись ні з ким не можна і не потрібно, а будь-які сигнали з такими пропозиціями – це ніщо інше, як спроба їх обдурити.
З шахраями треба чинити так, як з шахраями – звертатися до правоохоронних органів і притягати до відповідальності. Це і є головний важіль впливу – в жодному разі не «співпрацювати» з ними і реагувати. Якщо замовники будуть категоричними в цьому питанні, я впевнений, що схема «бекофісів» буде знищена назавжди. Зі свого боку ми також ведемо цю боротьбу, і я постійно закликаю замовників повідомляти про будь-які факти таких шахрайських схем.

✓ Prof Build: Сьогодні досить суперечливою виглядає ситуація навколо нового закону про реформу містобудування (законопроєкт №5655). Найбільш вживаний меседж у суспільстві нині – цей документ передбачає, що забудовники будуть контролювати самі себе, а громада, як і органи місцевого самоврядування, не зможе впливати на те, що і де будують. Які Ваші думки з цього приводу?

Створення та запуск якісно нового органу ДІАМ є лише частиною реформи галузі. Недостатньо створити новий орган, а на рівні законодавства залишити ті самі правила. Аби корупція була знищена на всіх рівнях, не було перешкод для правильного будівництва та посилилися контроль і протидія незаконним об’єктам, мають відбутися прогресивні законодавчі зміни. Особливо це актуально зараз, коли попереду велика відбудова нашої держави.
З одного боку, новий закон усуває чиновників органів державного архітектурно-будівельного контролю, в тому числі ДІАМ, від дозвільно-реєстраційних функцій; він ці функції цифровізує. З іншого боку, органи місцевого самоврядування наділяються широкими повноваженнями щодо протидії самочинному будівництву. Вони будуть зобов’язані здійснювати постійний моніторинг забудови та звітувати про його результати, матимуть право безперешкодного доступу на територію об’єкта будівництва, що містить ознаки самочинного, проводити перевірки, видавати приписи, зупиняти будівництво, вимагати усунення порушень, і головне – самостійно без зайвої тяганини приймати рішення про демонтаж відповідного об’єкта будівництва.

Більше не буде можливості закривати очі на незаконну забудову та формально інформувати громадськість про відсутність повноважень щодо боротьби з порушеннями. Закон наділяє ОМС відповідним обов’язком та необхідними важелями впливу.

будівництво

✓ Prof Build: Ніхто не може заперечити, що за останні роки відбувається багато змін у нормативній документації. Які найвагоміші зміни в ДБН варто виділити?


Українські державні будівельні норми та стандарти будівництва все активніше приводяться у відповідність до європейських. Так, серед останніх важливих нововведень – зміни, що регулюють питання доступності будівель та споруд
для маломобільних груп населення, їх безпеки та надійності. Головні інспектори ДІАМ ретельно перевіряють дотримання цих норм під час розгляду документів, поданих замовниками. Адже всі люди повинні мати рівні можливості доступу до житлових комплексів, шкіл, лікарень, торгових центрів тощо та могти реалізовувати своє право безперешкодно користуватись ними. Особливо в нинішніх реаліях пріоритетом має бути побудова безбар’єрної держави.

✓ Prof Build: На жаль, сьогодні Україна переживає важкі часи. Війна – це неабиякий виклик для бізнесу, суспільства та держави, в тому числі і для будівельної галузі. Які нові вимоги до будівництва виникли на фоні воєнного вторгнення?


Держава переглядає підходи до будівництва. Так, як будувалось до війни, вже не може будуватись. Маємо враховувати ризики, забезпечення безпеки цивільного населення, при цьому стимулювати галузь, якій зараз дуже складно. Зараз проводиться адаптація будівельних норм та містобудівного законодавства відповідно до нових вимог. Зміни стосуються забезпечення розвиненої системи укриттів та спорудження нових будівель із бомбосховищами,
посилення вимог пожежної безпеки тощо.
Головне, щоб ці та інші норми неухильно дотримувалися замовниками. Адже йдеться не лише про покращення якості об’єктів, а передусім про безпеку людей.

✓ Prof Build: Усі ми віримо в ЗСУ та перемогу України. Вже сьогодні починається активна робота зі створення сприятливих умов для залучення інвестицій на відбудову країни. Які напрацювання в ДІАМ уже є в цьому напрямі та які плани щодо змін у стимулюванні будівництва в умовах воєнного стану?


У цьому напрямі ми тісно співпрацюємо з профільним Міністерством.
Уряд прийняв розроблену нами постанову №722, яка спростила низку дозвільно-реєстраційних процедур для стимулювання будівництва.
Крім цього, ми працюємо у напрямі забезпечення громад необхідними для відновлення будівельними матеріалами та очолюємо відповідний Оперативний Штаб. У нас уже сформована база даних щодо кількості необхідних матеріалів та виробничих потужностей українських підприємств, ми налагоджуємо взаємодію громад із виробниками, працюємо над залученням міжнародної підтримки для забезпечення цими матеріалами громад.
Також надаємо консультативну допомогу військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування щодо фіксації збитків, завданих унаслідок збройної агресії рф.
Сьогодні, коли ЗСУ стоять на захисті нашої територіальної цілісності та безпеки, ми всі повинні об’єднати зусилля задля відбудови та підтримки економіки. Створити сприятливі умови для розвитку галузі, залучення інвестицій, економічного зростання. Робота задля досягнення цієї мети триває.

 будівництво


Список Інтерв'ю