Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

Олексій Кулагін: "Стабільне майбутнє - це стабільне сьогодення"

Олексієм КулагінимСьогодні життя кожного українця розділилось на до і після повномасштабного вторгнення. Ніхто з нас не був готовий до такого. Але одна справа, коли ти відповідальний лише за свою сім’ю, а інша — коли, окрім своєї сім’ї, маєш піклуватися про жителів багатотисячного житлового комплексу.

Редакція Prof Build поговорила з Олексієм Кулагіним, керуючим власником девелоперської компанії «ОМОКС» — компанії, яка будує не просто житло, а цілі міста для комфортного життя їх мешканців. Улюбленим «дітищем» компанії є житловий комплекс «Чайка». Це перше новозбудоване місто незалежної України з повним комплексом інженерної та соціально-побутової інфраструктури.

У розмові ми сконцентрувалися на найактуальніших питаннях: які завдання для компанії стали першочерговими у 2022 році, які проблеми — новими викликами, як зараз працює компанія та яких результатів досягла у 2023 році, які інструменти державної підтримки необхідні для бізнесу і населення та які плани компанії на наступний будівельний сезон?

Перше і, мабуть, досить хвилююче запитання: якими були перші дні після повномасштабного вторгнення?

— У перші дні пріоритетними були питання: як захистити комплекс і його мешканців, як організувати безпеку таphoto 2024 01 08 12 21 41 підтримувати життєдіяльність тих людей, які залишилися в «Чайці», та як допомогти військовослужбовцям?

Недобудовані житлові об’єкти були законсервовані, а 20-тисячне містечко протягом трьох діб війни було підготовлено до специфіки воєнних буднів. Перш за все задля захисту території та людей ми забезпечили всім необхідним нашу охоронну структуру, створили загін для керівництва рятувальними роботами. Також для мінімізації можливих наслідків аварійних ситуацій на об’єктах інженерної інфраструктури зробили запас дизельного палива та поставили дизельні генератори, для водопостачання облаштували резервні свердловини.

Підземний паркінг та підвали житлового комплексу були дообладнані у тимчасові укриття, які в перший тиждень війни стали прихистком для майже 10 000 жителів. Паралельно з цим було організовано проживання бійців ЗСУ. Для цього перепрофілювали під казарму побутове містечко будівельників, де цілодобово розміщувалося від 50 до 200 бійців Національної поліції України, що працювали у південно-західному секторі столиці.

Не менш важливим було питання щодо забезпечення харчуванням мешканців комплексу, співробітників Національної поліції України, бійців «НАО СІСТЕМ» та територіальної оборони. Як рішення — ресторан «Чайки» близько трьох місяців безкоштовно годував до 800 осіб на день.

Після зупинення воєнного наступу на столицю та відведення лінії фронту група компаній «Чайка» почала нарощувати темпи своєї професійної діяльності. Так, на головне свято країни — День незалежності було введено в експлуатацію черговий будинок, і 368 родин отримали нові домівки.

Як зараз працює компанія та яких результатів досягла у 2023 році?

— Сьогодні девелоперська компанія «ОМОКС» працює в умовах специфіки воєнних буднів. Усі наші рішення та дії спрямовані на збереження економіки та обороноздатності країни, а також забезпечення комфорту і безпеки мешканців «Чайки», наскільки це можливо в такий непростий час. Зокрема, об’єкти критичної інфраструктури забезпечують комплекс тепловою енергією та водою, комунальні служби працюють у штатному режимі, охоронні — у позаштатному, а тимчасові укриття завжди готові прийняти мешканців комплексу.

Ми робимо все для комфорту та безпеки наших мешканців. Адже, незалежно від обставин, ми кожен день працюємо, щоб підвищити рівень життя тих, хто живе в ЖК «Чайка», та створити умови, які забезпечують комфортне життя. Саме цим робота нашої групи компаній відрізняється від інших.

Для нас важливо дотриматися всіх взятих на себе зобов’язань, навіть якщо для цього потрібні надзусилля. За час повномасштабної війни силами девелоперської компанії «ОМОКС» в експлуатацію були здані три зблоковані будинки. Весь 2023 рік тривали активна передача ключів інвесторам та підписання договорів на обслуговування, постачання електроенергії, тепла тощо.

Також у 2023 році ми прийняли на баланс здану в експлуатацію разом із будинками дахову котельню.

Віялові відключення не дали можливості її запустити, і нам довелося прокласти нову трасу для опалення новобудов. Ми взяли на себе величезні ризики, пустивши тепло в будинки, заселені менше ніж на 30%, але інакше й не могло бути. Незважаючи на тяжкі економічні умови, ми розпочали опалювальний сезон 2023/2024 рр., напередодні якого було виконано всі регламентні роботи, проведено планову перевірку та ремонт інженерних мереж, модернізацію інженерного обладнання, закупівлю генераторів та дизельного палива, аби збільшити свої можливості впливати на виклики воєнного часу, разом з усіма мешканцями ЖК «Чайка».

Ми укомплектували та передали на баланс «ДТЕК Київенерго» всі ТП комплексу, змінивши схему енергопостачання, продовжуючи протягом усього 2023 року інвентаризувати та змінювати взаємини кожного з 33 багатоповерхових будинків із монополією. Такі, здавалось би, на перший погляд, рутинні справи забезпечують жителів комплексу стабільністю в майбутньому. Адже в основі формату ЖК «Чайка» лежать звичні речі: комфорт і безпека з мінімальними експлуатаційними затратами і максимальною якістю життя. В Україні ми — єдиний на сьогодні комплекс, який має таку розвинену соціальну інфраструктуру. Приміром, на території «Чайки» функціонують два дитячі садочки, школа, клініка, поле для мініфутболу, критий тенісний корт та ін. Важливо і те, що школа та садочки, які збудувала девелоперська компанія «ОМОКС» за власний кошт, передані на баланс держави і перебувають у комунальній власності. Саме це і є прикладом соціальної відповідальності бізнесу, про яку так багато говорять, але, на жаль, мало хто дотримується серед українських будівельних компаній.

Створюючи буденний комфорт, ми створюємо стабільне майбутнє, навіть в умовах повномасштабної війни. Тому що лідер — це не той, хто несе лаври успіху, а той, хто несе всю відповідальність. І коли через нічну повітряну атаку на столицю рештки дрона впали на наш будівельний кран, повністю зруйнувавши його та частково пошкодивши сусідній будинок, нашим першочерговим завданням було максимально швидко надати допомогу постраждалим мешканцям та ліквідувати наслідки руйнувань.

Олексію Володимировичу, ми знаємо, що компанія «ОМОКС» активно допомагає Силам оборони країни. Розкажіть про кілька проєктів.

— Ми досить давно є надійним партнером для військовослужбовців України та Національної поліції. Ще в мирні часи ми збудували та передали на баланс держави сучасні відділення національної та льотної поліцій. А з початком повномасштабного вторгнення тільки посилили допомогу. Так, для мобілізаційної готовності країни, захисту безпеки населення та інтересів держави компанія «ОМОКС» передала Центру обслуговування підрозділів Національної поліції 70 модульних будинків. А восени 2023 року ми взяли участь у благодійному заході, і на зібрані кошти було здійснено необхідні закупівлі, які були потрібні військовим на фронті. Тільки спільними діями ми подолаємо всі перешкоди на шляху до перемоги.

Чи можна сказати, що компанія «ОМОКС» адаптувалась до роботи під час війни та будує нові плани?

— Досить важко будувати плани, коли в країні триває війна. Але ми — українці. Зайшли в другу зиму в умовах повномасштабної війни і нових ракетних ударів, знов і знов доводячи, що робота в умовах війни та обмежених ресурсів можлива. Сьогодні ми зосередились на комунально-експлуатаційному сервісі. Щодо початку нового будівництва, то тут важливо розуміти, що будівництво має свою складську та транспортну логістику, яка зараз фактично не працює. Дефіцит енергоресурсів, кадрів та оборотних коштів підприємств виключає можливість довгострокового планування завантаження будівельних потужностей. А початок будівництва без гарантування інвесторам його 100% завершення в зазначені строки йде у розріз із нашими принципами ведення бізнесу.

Крім того, житло неможливо побудувати без платоспроможного попиту населення, який забезпечується банківськими іпотечними та споживчими кредитами. Але адекватних умов кредитування Україна не мала і до війни.

Нашій фінансово-банківській системі на конституційному рівні заборонено дофінансування бюджетного дефіциту за рахунок банківських позик у національній валюті, що було нерозумним навіть у мирний час, і подібних рішень проти себе жодна держава не приймала.

Тому поки що марно сподіватись, що Національний банк України, який заборонив сам собі участь у розвитку країни, забезпечить доступність національної валюти для бізнесу та громадян України. Практика виходу з криз — це активне довгострокове використання беззаставних, безвідсоткових кредитів бізнесу та фізичним особам. На якийсь час ці заходи виключать надприбуток банків, зменшать доходи вкладників, натомість такі заходи повернуть у життя наших громадян здорову та зрозумілу всім логіку, дадуть змогу планувати своє життя. Тільки завдяки розумній кредитній політиці держави у бізнесу та громадян України відновиться сенс життя в Україні. Без цих заходів усі прогнози щодо сенсу життя в Україні вкрай негативні. Але ми маємо вірити у зміни та перемогу!

Підбиваючи підсумки нашої розмови, не можна не повторити, що за роки своєї діяльності девелоперська компанія «ОМОКС» на чолі з її керуючим власником Олексієм Кулагіним стала незаперечним брендом стабільності та надійності, створивши величезний кондомініум — ЖК «Чайка» і його спосіб життя на 42 га землі, з 33 багатоповерховими будинками, 13 га парку, 60 інфраструктурними об’єктами, зокрема дитячими садками та школами, критими тенісними кортами, футбольними й баскетбольними полями, відділеннями національної та льотної поліцій.

Нині компанія і кожен, хто працює на економічному фронті, ухвалює рішення щодо виконання корисних суспільних дій, підтримуючи один одного та ЗСУ, продовжує жити надією на мир та відбудову країни.

Список Інтерв'ю