Світ постійно змінюється, як і наш світогляд. Сьогодні на перший план виходить осмислене ставлення до всього. Це стосується і будівництва. Величезні заміські палаци зі складною архітектурою поступилися компактним будинкам із простими лаконічними формами. До того ж зростають і вимоги до будівництва. Ми прагнемо якнайшвидше отримати результат за розумну ціну. Водночас будинок має бути комфортним, зручним, теплим, а найголовніше ‒ енергоефективним. Директор компанії «Домокомплект» Дмитро Ковганич за сім років побудував понад 300 таких будинків із SIP-панелей. Один із них розташований на території Міжнародного виставкового центру (МВЦ) і успішно виконує роль офісу компанії «Домокомплект». Там ми і спілкувалися з керівником однієї з найсучасніших і найкреативніших будівельних компаній України.
У більшості розвинених країн будинки із SIP-панелей є досить поширеними. Переваги цієї технології успішно використовують як у промисловому, так і в житловому будівництві. Як Ви вважаєте, чому SIP-панельні будинки там такі популярні?
Енергоефективні будівлі ‒ це не просто новомодне слово для європейців, а вимога часу. Ціни на енергоносії в європейських країнах дуже високі. До того ж споживачі отримують кешбек від держави за використання енергоефективних технологій. З 2006 року в Європі заборонено будувати помешкання, енергоспоживання яких перевищує 60 кВт•год/м² на рік. А будинки із SIP-панелей відрізняються високими показниками енергоефективності. Загалом каркасне будівництво ‒ це основний спосіб зведення будинків у багатьох країнах, таких як Фінляндія, Німеччина, США, Японія, країни Скандинавії та ін. SIP-технологія ‒ це, по суті, модернізована каркасна технологія будівництва, її більш сучасний, удосконалений варіант.
А як українські споживачі ставляться до технології SIP-будівництва?
Коли ми сім років тому тільки розпочинали свій бізнес, то орієнтувалися насамперед на замовників, які подорожують світом і знають про цю технологію будівництва. Таких людей на той час було небагато, проте саме вони стали нашими основними клієнтами. Більше того, маркетинговий акцент ми робили на швидкості та доступності будівництва. Питання енергоефективності тоді нікого не цікавило. Енергоресурси були дешевими, їх економією ніхто не переймався. Нині ситуація інша. Попит на такі будинки зростає: щороку кількість замовлень у нас збільшується на 35‒40%. Навіть під час падіння економіки, зумовленого подіями на Майдані, у нас спостерігався різкий підйом. До того ж вимоги Європи щодо енергоефективності впливають на наш ринок і диктують свої умови.
Очевидно, наші співвітчизники гідно оцінили переваги будинків із SIP-панелей.
Переваги SIP-панелей «Домокомплект» із року в рік підтверджують власники SIP-будинків. Наша технологія передбачає високу швидкість будівництва. Конструкції легкі, тож будівлі не дають усадки. Не треба чекати, доки фундамент набере міцності. Уже через місяць після його заливки можна приступати до зведення будинку. А з пальовим фундаментом ‒ уже через два дні. Якщо брати середньостатистичний будинок площею 150 м², то монтаж коробки з дахом займає тиждень. І вже на наступний день можна приступати до оздоблення. Крім того, зводиться такий будинок без залучення важкої спецтехніки й великої кількості робітників.
Важлива особливість SIP-будівництва ‒ всесезонність. Цього не скажеш про цегляні й монолітні споруди ‒ тут кліматичні чинники мають суттєвий вплив на темпи будівництва. Усе це дає значну економію часу й фінансів. Такий підхід допомагає замовнику відчувати впевненість у завтрашньому дні, що особливо актуально в умовах нашої нестабільної економіки.
Будинки ТМ «Домокомплект» вподобали не лише українці. Ваша компанія постачає комплекти далеко за межі України...
Роботу на міжнародних ринках ми почали зі східноєвропейських країн ‒ Словаччини, Польщі та Угорщини. Нині працюємо над проектами у Франції та Німеччині. Нещодавно розпочали співпрацю з Великою Британією і наразі готуємо серію будинків формату garden room, які там є досить популярними і виконують функцію офісу, гостьового будинку, ігрової кімнати, тренажерної зали, фотостудії, майстерні, міні-кінотеатру тощо. Майже у кожного британця на подвір’ї стоїть така компактна споруда.
Яким чином вам вдалося стати конкурентними не лише в Україні, а й інтегруватися на міжнародні ринки?
Наша компанія чи не єдина в Україні забезпечує готовність комплектів на 30% вищу, ніж це затверджено Всесвітньою асоціацією SIP-панельного будівництва. Згідно з положеннями цієї профільної організації технологія передбачає лише SIP-панелі, а дерев’яні бруси, які кріпляться за принципом паз-шип і виконують функцію з’єднання панелей, комплектуються окремо. Ми ж цю технологію удосконалили і комплектуємо все разом на власному виробництві. До того ж завдяки таким системам замовник може самотужки скласти свій будинок, заощадивши ще й на монтажі.
Одним із вирішальних факторів, що впливає на вибір будинків із SIP-панелей, є ціна. Вона в рази нижча, ніж у будь-якій країні Європи, хоча матеріали для виробництва ми закуповуємо в Європі. Крім того, на конкретну комплектацію будинків ТМ «Домокомплект» маємо фіксовану ціну і чіткі терміни виконання робіт. Усі види матеріалів, їх кількість, параметри, процеси роботи вказуємо у специфікації. Тож для споживача цей спосіб будівництва ‒ безризиковий. Він отримує у повному обсязі все, що прописано в договорі.
Наявність окремих бригад, які займаються монтажем наших будинків у країнах Європи, також сприяє конкурентоздатності на міжнародних ринках.
Які особливості виробництва SIP-панелей ТМ «Домокомплект»?
Завдяки заводському виготовленню і проектуванню можна домогтися найвищої точності. Конструкцію ледь не до міліметра підганяють під необхідні розміри. При габаритах панелі 1,25×2,80 м ми формуємо конструкції з допуском похибки до 1,5 мм, максимум ‒ до 2 мм. Велику роль тут відіграє OSB-плита: від її площини, глазурування поверхні та геометрії листа залежить рівність діагоналей.
Як показав досвід, досягати необхідних показників дає можливість плита австрійської фірми Egger. У ролі утеплювача ми обрали німецький інноваційний пінополістирол Neopor, до складу якого входить графіт, що суттєво підвищує теплоізоляційні властивості матеріалу. Надійне з’єднання всіх елементів SIP-панелі забезпечує високоякісний однокомпонентний клей марки Leeson Polyurethanes Ltd виробництва Великої Британії.
Матеріали повністю відповідають високим міжнародним стандартам і вимогам. Варто зауважити, що наша компанія отримала сертифікат Міжнародної організації зі стандартизації ISO 9001:2015, який є прямим підтвердженням довіри європейських партнерів до продукції ТМ «Домокомплект». Невдовзі отримаємо сертифікат СЄ, що дасть можливість розширити співпрацю з європейськими девелоперами та провідними забудовниками. Додам, що всі наші домокомплекти на етапі виробництва проходять контрольне складання і тільки після цього ми відвантажуємо їх замовнику. Це мінімізує ймовірність помилки під час монтажу будинку безпосередньо на будмайданчику.
З якими труднощами доводиться зіштовхуватися, працюючи на європейському ринку?
Як таких труднощів немає. На європейських ринках набагато простіше працювати, ніж навіть в Україні. Наша технологія будівництва для європейців звична та зрозуміла, а сертифікація є гарантією високої якості матеріалу і його відповідності всім необхідним параметрам.
Які ще завдання та цілі ставите перед собою?
Нещодавно у складі делегації Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів ми побували на Конгресі UFEMAT у Стокгольмі (Швеція) та взяли участь окремим стендом у UK Construction Week у Бірмінгемі (Велика Британія). Відвідування цих заходів підтвердило правильність обраного нами вектора розвитку. А саме – діджиталізацію продукту і концентрацію на продажах через інтернет. Зараз ми готуємо новаторське рішення – проект Build Me House. Це так званий міні-локальний BIM, який дасть можливість замовнику спроектувати із стандартних SIP-панелей ТМ «Домокомплект» віртуальний будинок «під ключ» і одразу отримати інформацію про вартість проекту. Запит необхідних комплектів та матеріалів буде формуватися у програмі, а після подачі заявки ‒ поставлятися споживачу.
Таким чином, купити обраний будинок замовник зможе за допомогою одного кліку. Слід зазначити, що ми відкрили офіційне представництво в Польщі, а в поточному році плануємо розширити їх географію. Крім того, активно розвиваємо дилерську мережу і в Україні. У пріоритетах ‒ відкриття кількох виставкових будинків у великих містах нашої країни.
Опишіть, будь ласка, вашого замовника.
Це розсудлива людина, яка розуміє, що за цієї технології будівництва набагато швидше й надійніше, з меншими ризиками, а значить, мінімумом валютних коливань та форс-мажорів, конвертує свої гроші в конкретний формат нерухомості. Ваші побажання читачам Prof Build? Звикайте до сучасних технологій ‒ так само, як до нових телефонів, які оновлюєте мало не щороку.
Сьогодні ми не уявляємо життя без них, а ще двадцять років тому навіть не підозрювали, що прийдемо до цього. Світ постійно розвивається, і, можливо, вже найближчим часом ми будемо спілкуватися за допомогою голографії.
Тож бажаю дивитися у перспективу, цікавитися новими технологіями та розширювати світогляд.