На сьогоднішній день ХК «Енергомонтажвентиляція» — це успішне підприємство, яке об’єднує кілька підрозділів для виконання повного комплексу робіт: від проєктування і виконання будівельно-монтажних робіт до інженерного забезпечення будівель будь-якої складності, сервісного обслуговування та експлуатації систем внутрішнього мікроклімату. Колектив компанії складають висококваліфіковані фахівці, які займаються проєктуванням, монтажними роботами, налагодженням систем вентиляції та кондиціювання повітря, опаленням та теплопостачанням. Про виклики, нові рішення та актуальні проблеми будівельної галузі ми поговорили з Михайлом Іщенком — кандидатом технічних наук, генеральним директором ХК «Енергомонтажвентиляція», Заслуженим будівельником України та повним кавалером орденів «За заслуги» I, II та III ступенів.
1. Як би Ви описали ситуацію, яка наразі є на ринку вентиляції та кондиціонування повітря, опалення та теплохолодопостачання?
— Ситуація на ринку з комфортним мікрокліматом залежить від динаміки самого будівництва в державі. У зв’язку з війною в Україні сумарний об’єм будівельних робіт станом на 2024 рік знизився до 43% у порівнянні з 2022 роком. Відповідно, ринок послуг зменшив темпи свого розвитку і наразі його можна характеризувати як «повільний». Замовники, інвестори, девелопери, державний сектор знаходяться в стані очікування. Приміром, якщо розглядати державний сектор у будівництві, тут відзначається відсутність достатньої кількості коштів для активної реалізації державних проєктів. Якщо це інвестори та девелопери — тут, в першу чергу, питання безпеки та невизначеність у війні. Адже ніхто не розуміє, скільки ще часу буде тривати війна. Щодо нас, то на сьогодні ми працюємо в основному з приватними компаніями, які ведуть ті чи інші проєкти.
2. Наскільки сьогодні відчутні цінові коливання на ринку послуг, зокрема з проєктування, монтажних робіт та налагодження систем? Чи змінилась вартість матеріалів, комплектуючих та обладнання від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну?
— За останні два-три роки відбулося різке зростання собівартості будівництва. Перш за все, це відбулося за рахунок удорожчання ресурсів, плюс коливання курсу, збільшення вартості паливно-мастильних матеріалів, криза в енергетиці. Також деякі постачальники у вартості матеріалів та обладнання закладають свої ризики. Ще збільшилась ціна на логістику. Ці всі складові дуже сильно впливають на собівартість будівництва. Наприклад, якщо взяти в процентному відношенні, то собівартість будівельних робіт на поточний момент збільшилась майже на 50% в порівнянні з показником 2022 року.
3. Сьогодні всі говорять про дефіцит кадрів. І це зрозуміло. Специфіка роботи Вашої компанії передбачає залучення до виконання робіт в більшості чоловіків. Як Вам вдається утримати кадри?
— Якби потрібно було б описати дану ситуацію одним словом, то це — «катастрофа». На сьогодні 46 наших працівників холдингу на війні. Серед них як технічні спеціалісти, так і монтажники. То ж питання як зберегти кадри — стоїть на першому місці. А враховуючи той факт, що велика кількість людей виїхала закордон, а на тих, хто залишився постійно йде запит з ТЦК — питання дуже складне. Компанії намагаються зберегти колектив, але це не так легко. Приміром ми маємо декілька договорів з виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури. Це дало нам змогу забронювати 50% працівників. Але всі розуміють, що потрібно робити ставку на молоде покоління. То ж наразі ми разом з КНУБА працюємо над питанням створення навчально- виробничого центру для бакалаврів та магістрів. Мета навчання — поглиблення і закріплення теоретичних знань на базі сучасного виробництва ХК «Енергомонтажвентиляція».
Окремо хотілось би зупинитись на проблемі кадрів нижчих ланок. Зокрема, це монтажники, слюсарі, зварювальники, налагоджувальники систем вентиляції та кондиціонування повітря тощо. На жаль, в Україні спостерігається брак профільних профтехучилищ, що поглиблює проблему кадрів. Адже такі спеціальності є основою будівельної галузі.
Більше того, кадрова криза вже змушує деякі компанії зупиняти свою діяльність. Можемо сказати на своєму досвіді, що сьогодні кваліфікований монтажник систем вентиляції та кондиціонування повітря, проектувальник, інженер, слюсар та сантехнік налагоджувальних систем — це персонал на вагу золота.
4. На жаль, серед першочергових сьогодні є тема укриттів. Чи маєте в портфелі компанії проєкти, які пов’язані з будівництвом чи облаштуванням укриттів? Якщо так, то з якими проблеми довелось зіткнутись та які шляхи вирішення?
— Насамперед, наведемо дефініції основних понять і концепцію, що визначає зміст питання. На основі нормативних параметрів для даного типу об’єктів головним є забезпечення комфортних умов. Серед них вологостійкість, температура, очищене повітря при необхідному повітрообміні.
В цьому році ХК «Енергомонтажвентиляція» прийняла участь у спорудженні трьох об’єктів укриття: два — для шкіл разом з KAN Development та одне укриття для об’єкту критичної інфраструктури. Хотілось би, щоб такі об’єкти при проходженні експертиз дотримувалися виконання всіх необхідних норм згідно ДБН.
5. Давайте спробуємо охарактеризувати загальний стан будівельної галузі та назвати найбільш «болючі місця». Яких змін варто очікувати та плани компанії на найближчу перспективу?
— Відомо, що розвиток будівельної галузі формується на трьох складових: фінансова, виробнича інфраструктура та державна підтримка. Тільки при цих умовах будівельна галузь буде жити і розвиватися. На жаль, всі будівельники відчувають наслідки війни, зокрема — удорожчання будівництва. Сьогодні помітно зростають ціни на основні матеріали та електроенергію, і ми бачимо, що така тенденція буде до завершення війни. Також підприємства будівельної галузі мають складну ситуацію з трудовими резервами та оборотними коштами.
Щодо нас, то коли розпочалась війна у мене, як керівника компанії, був якийсь шок. Перше питання — що буде завтра? Що робити з колективом? Як допомогти? Але так було тільки в перший час. Потім зібрали в телефонному режимі кістяк команди та пішли вже розпорядження. Таким чином нам вдалось взяти ситуацію під контроль. На протязі лютого-червня 2022 року ми платили працівникам заробітну плату в розмірі 40% від окладів. При цьому ніхто не працював. Потім, починаючи з липня місяця, розпочали роботи на деяких об’єктах. В теперішній час ХК « Енергомонтажвентиляція» нараховує десь 330-350 працівників. Маємо портфель замовлень, правда не таких як до війни, а десь на 50%. Приймаємо активну участь у відновленні об’єктів критичної інфраструктури, ведемо будівництво шкіл та комерційних об’єктів. Наразі завод працює в звичайному форматі, але розширити послуги поки що не вдається, немає достатнього попиту.
Стосовно «болючих місць», то в наш час в країні спостерігається криза праці. Вона перестала бути сенсом життя і перетворилась на засіб виживання. Виходячи з цього, не може бути мови про високопродуктивну і ефективну працю. Також немає росту кваліфікації працівників, не говорячи вже про розвиток та ініціативу.
Для того, щоб бути мотивованим гарно працювати потрібно, перш за все, добре оцінювати роботу, розвивати зацікавленість у кар’єрному зрості, розвивати новації серед колег та керівництва. Я, як директор, часто говорю своїм керівникам відділів та виконробом, що мало бачити працівника на роботі, потрібно ще знати чим він живе. До війни ми в колективі старались проводили різні заходи з виїздом на природу та відзначали свята колективом. В таких умовах люди більше відкриваються і ти більше пізнаєш їхнє життя за межами компанії.
Нашу компанію можна назвати старожилом на будівельному ринку України. Коріння наше з далекого 1977 року. На сьогодні я вірю в кожну людину в нашому колективі і хочу їм подякувати і низько вклонитися за те, що вони роблять, а саме головне — вірять в компанію.
На жаль, вислів, що руйнування і відбудова йде поруч — сьогодні дійсно справедливий вислів. В кінці 2023 року ми закінчили проєкти по відбудові ТЕЦ- 5 та ТЕЦ- 6. Наразі маємо контракт на відбудову Новодністровської ГАЕС, виконуємо великий обсяг робіт по будівництву торгового центру в місті Чернігів та інше. Також, через аномалії в енергосистемах України було розроблено проєкт для торгових центрів із використання газових когенераційних установок. Когенерація — це енергоефективний процес, який передбачає одночасне виробництво електричної та теплової енергії. Вона дозволяє більш ефективно використовувати енергоресурси.
Ще маємо в своєму портфелі замовлень ряд житлових будинків з підвищеним рівнем якості будівництва. Виконуємо будівництво одних із самих великих станцій технічного обслуговування та продажу автомобілів. На ряду з цим ведемо будівництво двох офісних центрів. Загалом, в портфелі замовлень ХК « Енергомонтажвентиляція» завжди є об’єкти як промислово-енергетичної структури, так і об’єкти соціального призначення. То ж давайте не зупинятись та наближати перемогу разом!