У сучасному будівництві, індустрії подій та промислових проєктах безпека, ефективність і гнучкість мають вирішальне значення. Саме тому Layher, світовий лідер у виробництві риштувань, пропонує інноваційні рішення, що відповідають найвищим стандартам якості та надійності. Від фасадних і модульних систем до спеціалізованих сцен і трибун – Layher забезпечує комплексні рішення для будь-яких завдань. Вся продукція виготовляється в Німеччині, а команда експертів надає професійні консультації для максимальної ефективності вашого проєкту. Аби дізнатися більше про переваги Layher, ми звернулись до директора компанії Layher Ukraine Віктора Воронцова.
На початку інтерв’ю давайте познайомимо наших читачів з вашою компанією. Розкажіть докладніше про Layher Ukraine.
– Наша компанія Wilhelm Layher GmbH & Co KG є найбільшим у світі виробником будівельних риштувань. Вона заснована Вільгельмом Лайєром у 1945 році. Засновник компанії повернувся додому з полону, країна була зруйнована вщент і все, що б не вироблялося, моментально знаходило свого покупця, тому що на ринку не було нічого. Першими продуктами, які Вільгельм Лайєр почав виробляти у своєму гаражі, були прищіпки та граблі. Потім почалося виробництво дерев'яних драбин, далі дві драбини були з'єднані в стрем’янку, пізніше на дві стрем’янки поклали дві широкі дошки і вийшли перші будівельні риштування. У 60-ті роки почалося виробництво риштувань зі сталі. Компанія досі належить сім'ям Лайєр і Лангер, і для мене величезна честь працювати з онуками і правнуками Вільгельма Лайєра.
Я є директором литовської компанії «Лайєр Балтік», яка відповідає за продаж продукції Layher у Литві, Латвії, Естонії, Ісландії та Україні. Дочірня компанія в Україні почала працювати 3 січня 2023 року. Зараз штат становить три людини, офіс і склад розташовані у Львові. Але це тільки початок. У наших найближчих планах відкриття 5 регіональних складів, зростання до 30 співробітників і досягти показника в 500 млн гривень від продажів у 2026 році. І ці плани мають під собою підстави. Насамперед, ми бачимо інтерес клієнтів до наших рішень. Навмисно вживаю термін рішення, тому що ми не продаємо просто будівельні риштування. Ми пропонуємо клієнтам рішення на базі інжинірингу і це є найсильнішою стороною нашої компанії. Як приклад завжди наводжу наш литовський офіс, у якому працює 5 людей у продажах і 9 інженерів. І першим нашим працівником в Україні був саме інженер.
Які саме рішення ви пропонуєте та чи можна виділити з асортименту топові позиції?
– Наш підрозділ у всій міжнародній структурі компанії Layher унікальний тим, що ми пропонуємо весь спектр продукції Layher. Наші основні групи – це фасадні риштування Speedy і модульні риштування Allround. На їхній базі також збираються сходові марші різного типу – від будівельних завширшки 730 мм до евакуаційних і сходів публічного доступу завширшки 2570 мм. Найбільш зростаючим сегментом наших продажів є тимчасові дахи. Це пов'язано насамперед із вимогами багатьох країн здійснювати реновацію та будівництво будь-яких громадських будівель лише під тимчасовими дахами, щоб не допустити виникнення плісняви, яка вважається невидимим сильним алергеном. У нас є два типи тимчасових дахів – Keder XL тентовий з можливістю прольоту до 50 метрів, і касетний – з максимальним прольотом 27 метрів, але для значних снігових навантаженнь. Крім цього, ми пропонуємо на ринку кілька мостових рішень – FW, Layher Bridge. Обидві ці системи не тільки призначені для створення тимчасових мостів для людей, але дають змогу ставити риштування без опори на поверхню. Дві останні інновації Layher – це алюмінієві балки FlexBeam для створення безстикових робочих майданчиків і TWIXBEAM – для комплексних конструкцій, включно з підвісними риштуваннями. Крім цього, ми пропонуємо на ринку опорні риштування TG60 для бетонування промислових перекриттів, підтримки металоконструкцій і будівництва мостів. Окремою групою продуктів є професійні драбини та мобільні вишки, які ми просуваємо через дилерську мережу.
Чи маєте вже від фідбек українського замовника?
– Майже на кожній зустрічі з українськими клієнтами чую «Чому ви не приїхали до нас раніше, нам потрібні ваші рішення і ваш підхід до бізнесу». При цьому, такі коментарі йдуть не лише від компаній з іноземним капіталом, для яких слова «Safety First» є найважливішою цінністю. Для мене, наприклад, дуже приємною несподіванкою був підхід девелоперських компаній, які не тільки вбачають у фасадних риштуваннях Layher інструмент у підвищенні продуктивності праці будівельників, а й зацікавлені в забезпеченні 100% безпеки праці для працюючих, бо будь-який нещасний випадок на будівництві проєкту – означає зменшення вартості квадратного метра житла чи офісу. Від девелоперів походить і найглибше розуміння економіки проєкту – люди, у яких на рахунку сотні мільйонів гривень на реалізацію житлового кварталу, схильні вважати, що вигідніше саме будівельні риштування Layher, безпека, висока продуктивність і якість робіт. І, як результат, значне скорочення термінів виконання робіт. Натомість, використання «дешевого» риштування, на якому небезпечно працювати, збільшує в рази терміни виконання робіт, а якість за замовчуванням не може бути високою, бо більшу частину часу працівник думає, як би не впасти з цього риштування.
З впевненістю можу сказати, що кожна зустріч на цементному чи металургійному заводі, електростанції, об'єкті критичної інфраструктури приносить нам замовлення. Цифровізація, 3Д сканування, 3Д моделювання, точний список обладнання, необхідного для реалізації проєкту, швидка доставка зі складу в Україні, супервайзинг на об'єкті, підтримка в процесі експлуатації, модель риштувань у хмарі з можливістю доступу зі смартфона – для нас це стандарти роботи.
Тобто, головним замовником продукції Layher є будівельна галузь?
– І так, і ні. Хоча в назві «будівельні риштування» вже є посил до будівництва, наш досвід роботи по всьому світу показує, що 70% робіт приходить до нас не з будівництва. Як приклад – перший проєкт «Лайєр Україна» в Україні був у Дублянах. Ми поставили тимчасовий дах над будівлею Аграрного Університету, зруйнованого влучанням шахеда. Зараз у процесі проєктування перебувають ще 4 об'єкти, які потребують реставрації, і наші рішення щодо захисту від кліматичного впливу, безпечні робочі місця для реставраторів усередині будівель, цифрове проєктування і 3Д моделювання дають змогу проводити роботи зі значною економією коштів, високою якістю і безпекою праці.
У країнах Балтії та Ісландії наші позиції особливо сильні в авіації – 100% авіаційних і MRO компаній регіону працюють з нами, включно з ВПС. Ми є постачальниками робочих платформ для обслуговування військової техніки. Ми лідери в суднобудуванні та судноремонті, де критичним є час складання риштувань для виконання зварювальних і фарбувальних робіт.
Безпека праці – стане обов’язковою вимогою, коли Україна вступить до ЄС. Я бачу, як Верховна Рада намагається змінити законодавчу базу, але досі під час відвідування будь-якого будівельного майданчика рештки мого волосся встають дибки, коли я бачу на яких небезпечних риштуваннях працюють люди. Навіть роботою їхню діяльність не назвеш – найімовірніше, це спроби зробити щось, водночас не впавши з висоти і не вбившись. Величезні відстані між риштуванням і стінами, відсутність відбортовки і трирівневого захисту, палети як настили, прогнилі і сколочені з дошок із сучками, які ламаються від мінімального навантаження. Ніхто, крім нас, не змінить цю країну на краще. У країнах ЄС голос простих працівників має дуже велику вагу, і я сподіваюся, що ситуація в Україні змінюватиметься в тому ж напрямку. Кожен працівник має ввечері повернутися до своєї сім'ї і, якщо ти бачиш, що будівельні риштування небезпечні – просто відмовся працювати на них і скажи про це роботодавцю. Та ж трагічна ситуація з безпекою під час роботи на драбинах і мобільних вишках. Ну не може драбина за 5000 гривень бути безпечною.
Як би охарактеризували український ринок риштувать?
– У нашій компанії є навчальний центр у Вільнюсі, який проводить усі види навчання для монтажників будівельних риштувань – від монтажників-початківців до інспекторів. Через нього пройшло понад 200 українців, і я можу сказати, що вони були одними з найкращих учнів – ініціативні, охочі здобути знання, які суворо дотримуються правил техніки безпеки. І я був дуже здивований, що в Україні майже немає компаній, які ми називаємо scaffolding contractors – тобто компанії, які роблять проєктування риштувань, здають їх в оренду, доставляють, збирають, періодично інспектують, розбирають. У Литві з 2.8 млн жителів у нас є клієнт, який володіє 200 вантажівками наших риштувань. Найбільший наш клієнт в Україні працює з 5 фурами риштувань. Ми зараз знаходимо більше клієнтів на оренду наших матеріалів, ніж наші партнери можуть обслужити. Були випадки, коли ми привозили і будівельні риштування, і монтажників з Литви, щоб виконати проєкт вчасно. Це показує, що український ринок перебуває у стадії навіть не розвитку, а початкової стадії формування. І ті, хто саме зараз почнуть інвестувати в сучасні – це дуже важливо – в сучасні технології, що відповідають стандартам ЄС, і отримають роботу з відновлення країни після війни. Ми в країнах Балтії пройшли це в період вступу до ЄС і зараз готові ділитися своїм досвідом з українськими компаніями. На жаль, я досі бачу в українських компаніях відсутність горизонту планування. У багатьох випадках іде планування в глибині проєкту – «Я хочу отримати прибуток сьогодні, а що буде завтра – мене не хвилює». Балтійські компанії планують на десятиліття вперед – інвестиції, окупність вкладених грошей протягом 3-5 років, отримання прибутку протягом наступних 10-40 років, передача бізнесу дітям, IPO або вихід з бізнесу. Власники бізнесів хочуть зробити свої компанії привабливими в довгостроковій перспективі. Є розрахунки, які показують, що в річній вартості володіння риштуваннями тільки 15% становить сама вартість матеріалів, а 70% – це витрати на збирання та розбирання. І ці витрати в Україні будуть тільки зростати, під тиском дефіциту робочої сили і поліпшення рівня життя = збільшення зарплат. Не думати про це зараз, значить бути банкрутом у період вступу країни до ЄС.
Є ще дві відмінності ринку будівельних риштувань України від країн Балтії. Перша – це низька продуктивність праці. Якось була дискусія з людиною, яка пишалася, що вона купує риштування місцевого виробництва в 4 рази дешевше, ніж оригінальний Layher. І як приклад було наведено конструкцію висотою 10 метрів і довжиною 40 метрів прямого фасаду. Співрозмовник гордо сказав, що команда з 4 осіб збирала цей проєкт 4 дні. Я, подивившись на фото, помітив, що в Литві ніхто б не прийняв в експлуатацію через те, що на них небезпечно працювати, а збирання точно такої самої конструкції з риштувань Layher 4 людини зробили б за день. А що означає 3 зекономлених дні? На три дні менше платити за контейнери, паркани, туалети, оренду інструментів тощо.
Друге – будь-який власник бізнесу в країнах ЄС хоче бачити своїх працівників «універсальними солдатами». Нікому не цікавий вузькоспеціалізований фахівець. У світі мінливих технологій, постійного дефіциту співробітників, зростаючих витрат на зарплату, бізнес може вижити тільки тоді, коли команда з кількох людей приїжджає на проєкт і вони роблять якомога більшу його частину своїми силами. В ЄС практично завжди ізолювальник має кваліфікацію зі збирання риштувань і навпаки. Нормальним є, якщо муляр має дві-три додаткові кваліфікації – складальник риштувань, установник вентильованих або «мокрих» фасадів. І Україна обов'язково прийде до цього. У нас дуже тісні стосунки з Міністерством освіти і науки, закладами професійно-технічної освіти, і найбільшим своїм досягненням в Україні Layher вважає створення трьох сучасних навчальних центрів з підготовки складальників будівельних риштувань у Львові, Дніпрі та Кривому Розі.
Ми соціально відповідальна компанія, яка не забуває про своє німецьке коріння. Підтримуємо ЗСУ з 2014 року, маємо багато нагород як найкраща компанія Литви для поєднання роботи та сім'ї, найкраща компанія зі співпраці з громадянськими ініціативами. Я особисто пишаюся тим, що в нас немає гендерного розриву в зарплатах і ми надаємо рівні можливості всім працівникам. Ці ж цінності ми будемо культивувати в нашій українській дочірній компанії.
Яких результатів Ви очікуєте у найближчий час?
Ми завжди ставимо перед собою максимальні цілі, для нас немає іншого місця в бізнесі, крім першого. І, насамперед, ми очікуємо збільшення числа нових партнерів. Я щойно повернувся з Німеччини, де робив річний звіт акціонерам. Було багато уваги приділено Україні, і я розповідав людям, які керують мільярдними активами, про компанію «ВЕСТ МОНТ» зі Львова. Це український сімейний бізнес з європейськими цінностями та організацією роботи. Акціонери «ВЕСТ МОНТ» обрали Layher саме тому, що наша продукція дає їм можливість будувати бізнес на роки, на десятиліття наперед, бізнес, який завжди буде сучасним і прибутковим, бізнес, у якому поруч із тобою завжди буде надійний партнер. І коли мені ставили завдання в Україні на 2025 рік, акціонери сказали просто: «Ми хочемо більше «ВЕСТ МОНТІВ» в Україні, ми хочемо їх у кожній області, в кожному місті, біля кожного великого заводу». Ось це і є першочерговим планом нашої команди щодо перспектив в Україні.