Зроблено своїми руками. Це можна сказати мало не про всю матеріально-технічну базу Міжрегіонального вищого професійного училища автомобільного транспорту та будівельної механізації. Коли починали, каже директор Віктор Михайлович Коваленко, були одні голі стіни. Сьогодні ж на них дипломи учнів – переможців професійних конкурсів, а кабінети та лабораторії навчального закладу посідають перші місця.
Недаремно ж кажуть: успіх колективу залежить від керівника. Віктор Михайлович, заслужений працівник освіти України, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член Міжнародної академії наук екології та безпеки життєдіяльності, Української академії наук та Академії будівництва України, віддав освіті 52 роки. Він – автор 147 друкованих праць та 9 підручників, удостоєний медалі «За заслуги» ІІ ступеня. Та попри високі досягнення не регаліями виміряє професійну придатність викладачів: «Вони мають любити дітей, якщо немає любові, нічого не вийде», – поділився своїми думками Віктор Михайлович під час інтерв’ю журналу Prof Build.
Сучасне обличчя й плани на завтра
Історія нашого навчального закладу почалася 1979 року, коли на базі тресту «Будмеханізація» Головкиївміськбуду відкрили Міське професійно-технічне училище №2. Відтоді його неодноразово реорганізовували й перейменовували, і лише 2010-го ПТУ отримало сучасну назву.
Багато зроблено за цих 37 років. Рівень оформлення лабораторій та кабінетів дозволяє нам сміливо подавати їх на міські конкурси серед ПТНЗ й перемагати. Зокрема, перше місце як найкращі посіли кабінети фізики та технічного креслення, друге – кабінети інформатики, третє – зарубіжної літератури й іноземної мови тощо. Перемогу здобула й зварювальна майстерня.
Ми комп’ютеризували викладання дисциплін «Правила дорожнього руху» та «Основи безпеки керування автомобілем та безпеки дорожнього руху», створили локальну комп’ютерну мережу з виходом в Інтернет, сучасні лабораторії з підготовки водіїв міжміських і міжнародних перевезень та мікроелектроніки автомобільних засобів. І все це за умови недостатнього державного фінансування. Та сидіти склавши руки й скаржитися – не для нас. Як то кажуть, хто шукає можливості, той їх знаходить. Приміром, підприємства під час проходження у них практики студентом 50 % його зарплати перераховують ПТУ. На ці кошти й ремонтуємо приміщення. А от техніка (крани-тренажери, авто), якій вже більше 40 років, працює завдяки умілим рукам наших майстрів та студентів.
Нині училище автомобільного транспорту та будівельної механізації – приклад навчального закладу, який іде в ногу з часом. Ми готуємо спеціалістів високого рівня, вкрай затребуваних на ринку праці. Авторемонтник, слюсар з ремонту автомобілів, дорожньо-будівельних машин й тракторів, рихтувальник кузовів, електрозварник, майстер із діагностики та налагодження електронного устаткування автомобільних засобів, машиніст дорожньо-будівельних, землерийно-будівельних, підіймально-транспортних машин тощо. У планах – відкриття ще двох спеціальностей: слюсар з обслуговування сонячних батарей та майстер з обслуговування електромобіля. У світі спостерігається тенденція до економії пального та переходу на екологічні види транспорту, тож заплановані нововведення, як то кажуть, на часі.
Співпраця як розширення можливостей
Одним із поворотних пунктів, який допоміг нам вивести училище на вищий практичний і теоретичний рівень, стала співпраця з німецькими навчальними закладами: Баварською транспортною академією та Мюнхенським транспортним центром. Договір із ними було укладено 2001 року. У рамках обміну досвідом наші студенти на 10 днів їдуть у Мюнхен, а німецькі, у свою чергу, відвідують Київ. Відбір для стажування в Німеччині проходить на конкурсній основі. Найкращі з найкращих мають змогу попрактикуватися на сучасних німецьких підприємствах Mercedes, BMW, Mahag.
2001 року училище також стало колективним членом Міжнародної академії наук екології та безпеки життєдіяльності. Підтримуємо зв’язки і з білоруськими та російськими профільними навчальними закладами.
Не навчанням єдиним
Як колишній тренер із плавання, я всіляко заохочую фізичне виховання молоді. В училищі є свій стадіон, працюють секції з міні-футболу, легкої атлетики, настільного тенісу, проводяться змагання з цих видів спорту та святкові вікторини «Козацькі розваги», «День захисника Вітчизни», «День фізичної культури та спорту». Хто має бажання, той має і всі можливості й відповідно показує результат. От хоча б 1-ше місце «автотранспортників» серед команд вищих навчальних закладів та вищих ПТУ Святошинського району в 2010–11 навчальному році.
Для творчих особистостей у нас діють гуртки з художньої самодіяльності. Про високий рівень викладання в них свідчить, зокрема, 1-ше місце серед вокалістів, здобуте на міському конкурсі 2013-го року.
Не гірші результати наші студенти показують і на професійних конкурсах. Їх в училищі організовують часто, адже перемога та й взагалі участь – гарний стимул як для вихованців, так і для майстрів. Наступний етап – міські, загальнодержавні та міжнародні змагання. Показово, що на деяких із останніх Україну представляють лише студенти Міжрегіонального вищого професійного училища автомобільного транспорту та будівельної механізації. І представляють гідно. Приміром, 2 роки поспіль посідав призові місця на Міжнародному конкурсі зварників в Чехії наш учень Олександр Ленда.
Та, на правду, у нас всі діти талановиті, а ще завзяті. Без діла не сидять, самі шукають приводи для реалізації. Приміром, на зібранні учнівського парламенту (це такий у нас орган учнівського самоврядування) вирішили прикрасити територію училища. Проект назвали «Квітучий сад». У його рамках було створено клумби, газони, альпійські гірки, висаджено дерева. Не зупиняючись на цьому, хлопці взялися за міні-скульптури зі старих шин. І хоча робили таке вперше, результат вийшов на славу. Композиція «Михайло Потапович» взагалі стала символом ПТУ, із нею охоче фотографуються як учні, так гості закладу.
Кадри визначають успіх
Та, мабуть, найпоказовішою для навчального закладу є статистика працевлаштування. Ми з гордістю можемо сказати, що наші випускники забезпечуються роботою на 100 %. Висококваліфікованих спеціалістів радо беруть на практику, а потім і у свої лави як державні, так і приватні підприємства. Таких показників ПТУ досягло завдяки багатьом складовим. Не останнє місце в організації навчання посідають матеріально-технічна (одна з найпотужніших в Україні) і методична бази, та головну роль відіграє, звичайно, колектив – колектив професіоналів, однодумців, людей, яким не байдужа доля їхніх вихованців.
У нашому навчальному закладі потужний викладацький склад: 2 кандидати педагогічних і 1 технічних наук, 21 спеціаліст вищої і 7 I-ї та II-ї кваліфікаційних категорій, 24 майстри виробничого навчання 12-го тарифного розряду й 17 – 10-го та 11-го тарифних розрядів. Використовуючи передовий педагогічний досвід, інноваційні методи навчання та якісну методичну базу, наші викладачі готують переможців міських олімпіад, зокрема, з історії, математики, фізики. Не відстають з результатами й майстри виробничого навчання. Як вже зазначалося, великі здобутки маємо в галузі зварювання. Учень Олександр Ленда під наставництвом майстра Рустама Кур’язова торік ввійшов до десятки найкращих серед 135 учасників Міжнародного конкурсу зварників у Чехії. Перевагу наші студенти демонструють на міських конкурсах професійної майстерності в категоріях «слюсар із ремонту автомобілів», «основи слюсарної справи», «водій категорії «С».
Наші викладачі відкриті для діалогу з вихованцями. Завдяки розвиненому учнівському самоврядуванню студенти й наставники у нас – то єдина команда, у якій панують взаєморозуміння та взаємодія. Учнівський парламент бере активну участь у вирішенні важливих організаційних та питань, пов’язаних з навчанням. Таке «партнерство» осучаснює підхід до педагогічно-виховного процесу, робить його значно ефективнішим. Якщо ж взяти до уваги, що у травні ми традиційно збираємо кадрову комісію, яка переглядає склад викладачів, то можна запевнити: у Міжрегіональному вищому професійному училищі автомобільного транспорту та будівельної механізації відбірні кадри – професіонали, що люблять і вірять у дітей.
Спілкувалися Галина Ромашко та Оксана Бутко
Підготувала Ольга Губа