В Україні спостерігається зростання нестачі підрядних будівельних організацій, що може ускладнити відновлення об’єктів інфраструктури, зокрема на периферії.
Таку думку висловив Андрій Яндюк, координатор будівельних проєктів GIZ Ukraine, пише РrofВuild з посиланням на ЕП.
“Наш досвід реалізації проєктів, які фінансуються урядами Німеччини і ЄС в Україні, свідчить про зростання нестачі підрядних будівельних організацій. Це може ускладнити відновлення об’єктів інфраструктури, зокрема на периферії, коли міжнародні організації будуть активніше допомагати Україні. Втім, я переконаний, що для локальних компаній тут існує більше можливостей, ніж обмежень”, — сказав він.
Експерт додав, що для GIZ Ukraine пошук підрядних будівельних організацій для виконання робіт у громадах, близьких до кордону з країною-агресором, деокупованих областей і прифронтових регіонах, досить складний, а результат — не завжди позитивний.
“Компанії є, але їх небагато. Йдеться саме про місцеві середні та малі компанії, які здатні реалізовувати відповідні проєкти, працюючи з донорами міжнародної допомоги,” — уточнив Андрій Яндюк.
Наприклад, при розгляді виконавців будівельних робіт на невеликих об’єктах соціальної інфраструктури Миколаївщини, Одещини, Сумщини, Полтавщини, найчастіше такі підряди переходять до компаній з Києва, Дніпра чи Львова. Найчастіше, місцеві компанії зорієнтовані на місцеві бюджети.
За словами експерта, кількість компаній з інших областей, які готові працювати на невеликих і середніх регіональних об’єктах, також обмежена. Але вартість їх послуг — вища через врахування значної логістичної складової.
“Все це не сприяє продуманому та системному процесу відновлення, відбудови та модернізації України. Особливо це стосується проєктів у віддалених селах та містечках, яким децентралізація дала друге дихання”, — переконаний він
Пан Андрій зауважив, що дефіцит компаній, які готові застосовувати міжнародні будівельні стандарти, призводить до проблем з плануванням та реалізацією проєктів.
Водночас, повоєнна відбудова, яка відбуватиметься за рахунок коштів різних фондів та програм технічної підтримки є новою нішею можливостей.
“Упродовж останніх 10 років в будівельній галузі відбулося багато змін. З’явилися нові стандарти, підходи, принципи. Реалії повномасштабної війни вимагають від сучасних будівель рішень у питаннях безпеки, енергонезалежності тощо. Разом з тим головна задача залишається незмінною – покращити якість надання послуг та зменшити витрати на утримання”, — підсумував Андрій Яндюк.