Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

Як шукати корупцію у будівельних тендерах

1156 1 id60297 1300x867 4 1200x675Повоєнне відновлення України буде супроводжуватись будівельним бумом і, відповідно, — великими коштами від міжнародних партнерів й інвесторів.

І ці кошти можуть стати ласим шматком для корупціонерів. Про те, як здійснювати контроль щодо будівельних тендерів, розповів журналіст-розслідувач, викривач корупційних схем Юрій Ніколов на тренінгу Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, пише РrofВuild з посиланням на Економічна правда. 


Покрокова інструкція з перевірки будівельних тендерів:
1. На сайті з публічних закупівель prozorro.gov.ua вибрати вкладку "Тендери", обрати регіон або замовника, якщо цікавить конкретна організація.


2. У розділі "код ДК 021:2015" ввести код для будівельних робіт 45000000-7. Можна також шукати за ключовими словами "ремонт" або "будівництво", але тоді пошук буде неповний, адже пошук буде проводитися за назвами тендерів, а кожен замовник прописує назву тендеру так, як вважає за потрібне.


3. Обрати опцію "Завершені тендери", оскільки нас цікавлять ті, де вже відібрали підрядника.
4. Обрати необхідний тендер (що більша сума тендеру, то "цікавішим" для моніторингу він може бути).


5. Перевірити кількість учасників тендеру. Якщо він один (під час війни дозволено проводити тендери з одним учасником) і при цьому запропонована переможцем сума майже не відрізняється від очікуваної вартості тендеру, яку початково закладав замовник, то це може бути ознакою, що конкурс проводили під конкретну компанію.


Звичайно, учасників може бути й більше, але загалом, якщо в підсумку сума договору не суттєво відрізняється очікуваної вартості — треба звернути увагу на такий конкурс.


6. У розділі "Тендерна пропозиція учасника", який переміг, знайти кошторис, який він пропонував на тендер. Чому не в договорі? Тому що суми там часто не прописуються або прописуються без деталей. Адже, цікаві саме конкретні деталі по вартості матеріалів і робіт, яку підрядник заклав у свою пропозицію.


Це випадаюче вікно, в якому знаходяться всі документи, які підрядник подавав на тендер. Кожен учасник тендеру називає свої документи на власний розсуд. Тож тут можна побачити і назви "2837", і "до уваги". У таких випадках доведеться прошерстити всі документи, які подавав учасник.


7. У кошторисі знайти розділ або документ з назвою "Відомість ресурсів витрат підрядника". Будматеріали — те, на чому найчастіше "нагрівають руки" корупціонери.


8. Перевірити вартість матеріалів (арматура, бетон, плитка тощо). Варто пам’ятати, що вартість у відомості розділена за категоріями: окремо — ціна матеріалу за одиницю та за весь обсяг, окремо — транспортування, окремо — зберігання. Всі ціни вказані без ПДВ!


9. Знайти аналогічний товар в будь-яких інтернет-магазинах (Епіцентр, АТБ, Фора, Розетка, Hotline), але не на сайтах-агрегаторах, оскільки виставлені там ціни можуть бути значно занижені.


Базові ресурси для порівняння цін на будматеріали:
• Проводи — Укрпровід 
• Бетон — місцеві виробники і завод Ковальської
• Арматура — НІРІ і Метінвест 
• Електроапаратура — "All Electro" 
• Труби — "Трубполімергруп" і "Євротрубпласт" 
• Будматеріали для дорожнього будівництва — https://prices.dorndi.org.ua/sum
10. Зрівняти вартість в інтернет-магазині або на сайті постачальника із вартістю у тендері. Різниця від 20% — це привід задуматися. Якщо ціна товару в тендері вища за ринкову на 50% — перед вами "чудовий" зразок корупції на публічних закупівлях.


Часто порушники вказують у кошторисі матеріали без специфікації (для прикладу — тротуарна плитка, пластикові вікна тощо). Такі категорії важко порівнювати з товарами в інтернет-магазинах, на сайтах постачальників, адже невідомо, якою саме буде плитка та та якості будуть вікна.м

Ще нове на сайті: