Комерційні банки кредитуватимуть енергомодернізацію громадських будівель в малих та середніх містах України.
Про це повідомив Андрій Гапон, голова правління Фонду розвитку підприємництва.
Зокрема він розповів, що укладено угоду про співробітництво між Фондом розвитку підприємництва та Глобус Банком за Програмою з підтримки фінансування енергосервісних компаній (ЕСКО-компаній), що здійснюватимуть енергомодернізацію громадських будівель в малих та середніх містах України.
Цю Програму розробив Фонд розвитку підприємництва з метою впровадження Проєкту “Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель у малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО”, що фінансується Глобальним екологічним фондом та виконується Програмою розвитку ООН.
Метою Проєкту є створення ЕСКО-Фонду на базі ФРП, у межах якого для забезпечення доступного фінансування ЕСКО-компаній будуть поєднуватись різні інструменти фінансової підтримки — компенсація відсотків за державною програмою “Доступні кредити 5-7-9%”, кредитні гарантії ФРП та часткове погашення кредитів ЕСКО-компаній за підтримки ПРООН.
В рамках пілотної фази Проєкту планується участь близько 10 ЕСКО-компаній для підтримки фінансування їх енергосервісних договорів.
Згідно з умовами Проєкту, ЕСКО-компанії можуть отримати фінансову підтримку за Програмою в розмірі 20% від вартості здійснюваних робіт з енергомодернізації для часткового погашення кредиту. Максимальна сума кредиту для виконання одного енергосервісного договору становить 8 млн грн.
“Це дійсно важлива подія за часи незалежності України, оскільки держава потребує термінової енергомодернізації задля економії витрат та досягнення енергонезалежності, тому ми раді розпочати цей надважливий проєкт в країні”, — наголосив Андрій Гапон.
Анна Жовтенко, координаторка проєкту ГЕФ / ПРООН з енергоефективності в громадських будівлях, зазначила, що енергосервіс вже давно зарекомендував себе як дієвий інструмент для підвищення енергоефективності будівель. А створення ЕСКО-Фонду є важливим етапом розвитку енергоефективності та декарбонізації в Україні.
“Співпраця ПРООН з Фондом розвитку підприємництва створює нові можливості для ЕСКО-компаній. Завдяки стабільному та доступному фінансуванню енергосервісні компанії зможуть реалізувати більше проєктів, що дозволить ефективно модернізувати громадські будівлі, знижувати споживання енергії та, кінець кінцем, помʼякшувати вплив кліматичних змін. Створений ЕСКО-Фонд стане інструментом, який допоможе залучити більше інвестицій в енергоефективність та сприятиме сталому енергетичному майбутньому України”, — підкреслила вона.
Своєю чергою Олена Дмітрієва, перша заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ, зауважила, що Глобус Банк планує поєднувати участь у Програмі фінансової підтримки ПРООН з програмою “Доступні кредити 5-7-9%” та гарантіями Фонду розвитку підприємництва, що з одного боку, суттєво знизить відсоткове навантаження на ЕСКО-компанії, а з іншого — зменшить вимоги з надання кредитного забезпечення.
“Енергосервісні компанії проводять енергомодернізацію державних і комунальних будівель власним коштом. Протягом наступних 10-15 років бюджетна організація гасить борг за модернізацію будівлі внаслідок економії на енерговитратах. А можливість отримати вигідний кредит — це шлях до залучення потужних інвестицій в розвиток цього бізнесу. До того ж поступово розв’язуватиметься питання системної енергомодернізації комунальних будівель”, — вважає банкірка.
Експертка розраховує, що такі кредити будуть дуже популярними серед енергосервісних компаній, особливо в поєднанні з програмою “5-7-9”. До кінця року банк планує видати щонайменше 10 таких кредитів.
“Залучення ЕСКО-компаній до енергомодернізації будівель вкрай важливе саме для тих громад, що не мають великих бюджетних можливостей. Ми переконанні, що всі школи та лікарні, особливо в невеликих містах, мають стати “теплими” та енергоощадними”, — підсумувала Олена Дмітрієва.