Зазвичай будівельний майданчик – це закрита територія. Але знання та правильне використання законних прав у поєднанні з комунікабельністю і впевненістю допоможуть проконтролювати будівельні роботи і, можливо, попередити нецільове використання коштів чи порушення будівельного процесу.
Про це у колонці на Хмарочос розповів Сергій Миткалик, голова правління ГО “Антикорупційний штаб”, пише РrofВuild.
Законні підстави
Закон України «Про публічні закупівлі» (стаття 7, п.5) говорить: “Громадський контроль забезпечується через вільний доступ до всієї інформації щодо публічних закупівель, яка підлягає оприлюдненню відповідно до цього Закону, зокрема шляхом здійснення аналізу і моніторингу інформації, розміщеної в електронній системі закупівель, а також шляхом інформування через електронну систему закупівель або письмово органи, що уповноважені здійснювати контроль, про виявлені ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель”.
Отже, право на контроль має кожен, але як його реалізовувати.
Види моніторингу
1. Офісний (документальний) моніторинг.
Цей вид контролю передбачає перевірку тендерної документації, проектно-кошторисних документів, актів виконаних робіт. Частково це можна зробити онлайн через систему Prozorro, інколи доведеться запитувати документи у замовника чи підрядника офіційно. Документальний моніторинг – це хороший старт для повноцінного контролю за процесами відбудови.
2. Моніторинг будівельних робіт безпосередньо на об’єкті.
Це – можливість особисто побачити використовувані матеріали, процеси монтажу, умови зберігання будматеріалів перед роботами (чи не потрапляє на них волога чи опади).
3. Моніторинг «пост-фактум» – перевірка вже готового об’єкта.
Для цього виду моніторингу здебільшого не треба дозволів, але для доступу до певних об’єктів (наприклад, школи, дитсадки), для доступу до певних приміщень – наприклад, теплопунктів, підвалів, горищ, потрібна згода керівників чи балансоутримувачів.
Вільний доступ до об’єкта мають: замовник, представник авторського нагляду, виконавець – підрядна організація, Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ), правоохоронні органи – за ухвалою суду щодо тимчасового доступу або арешту.
Тож для можливості відвідати будмайданчик і проконтролювати монтажні роботи варто налагодити партнерські відносини з кимось зі списку.
Вимоги воєнного часу: щоб не потрапити в халепу та не привертати зайву увагу правоохоронних органів, завжди майте з собою паспорт, посвідчення журналіста чи представника громадської організації, дозволи чи довіреності від учасників будівельного процесу та будь-які інші документи, які підтвердять, що ви не шпигун.