В Україні вивчають можливість адаптувати досвід провідних європейських країн у обов'язковому впровадженні віртуального будівництва об’єктів, які відновлюють за бюджетні кошти.
Законопроєкт щодо цього вже готовий до другого читання.
Про це розповіла голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, голови партії "Слуга народу" Олена Шуляк, пише РrofВuild з посиланням на РБК-Україна.
За її словами, йдеться про ВІМ-технології, що передбачають впровадження будівельного інформаційного моделювання. Це віртуальне будівництво об’єкта, яке можливо реалізувати ще задовго до його фактичного завершення. Воно деталізує всі фізичні, технічні, технологічні, часові, екологічні та вартісні характеристики об’єкта.
"Ще у липні 2022 року парламент у першому читанні підтримав відповідний законопроєкт - №6383. Після його ухвалення використання BIM-технологій, включно з розрахунком вартості життєвого циклу об'єкта, якщо його споруджують за бюджетні кошти або під держгарантії, стане обов'язковим в Україні. Якщо ми зможемо це реалізувати, то як свідчить міжнародний досвід, до 80% будівельних компаній почнуть працювати за новими правилами", - пояснила вона і додала, що законопроєкт №6383 готовий до другого читання.
Нардепка додала, що наразі Україна активно вивчає можливості адаптувати до нового цифрового режиму у будівництві досвід таких країн як Естонія, Франція, Німеччина, Нідерланди і Ірландія. У кожній з них використання ВІМ - технологій має свої особливості.
Наприклад, відомі цифрові інновації Естонії в будівництві очевидні завдяки системі дозволів на будівництво на основі BIM та платформі електронного будівництва. BIM широко використовується тут на всіх етапах життєвого циклу будівлі та є фундаментальним для повністю оцифрованого процесу отримання дозволів на будівництво в Естонії.
"BIM успішно інтегровано в систему освіти та професійної підготовки Естонії. Країна зберігає високі показники, що перевищують середні показники ЄС, у сфері професійної підготовки. Цей інструмент використовується в країні на всіх етапах життєвого циклу публічного проекту. Приватний сектор в Естонії бере активну участь у поширенні та впровадженні практики BIM. У контексті процесу застосування на основі BIM було розроблено постійну співпрацю між державними та приватними зацікавленими сторонами", - розповіла голова комітету містобудування.
Вона додала, що бачення будівельного сектору Естонії до 2035 року – це екологічно стійкий та ефективний сектор, який знаходиться в авангарді нових технологічних рішень. Стратегія країни встановлює дії та ініціативи за участю як державного, так і приватного секторів, включаючи підвищення кваліфікації робочої сили, сприяння використанню BIM та використання державних закупівель як інструменту цифровізації та підвищення стійкості будівельного сектору.