Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

Нацбанк планує змінити правила розкриття банківської таємниці

taemno2Національний банк України виніс на обговорення зміни щодо розкриття банківської таємниці. Про те, що саме готує регулятор, розповів президент Національної асоціації банків України (НАБУ) Сергій Наумов, пише РrofВuild  з посиланням на РБК-Україна.

За словами експерта, Нацбанк виніс на громадське обговорення новий проєкт. Його головна мета привести інструкції НБУ у відповідність до нового Закону № 4833-ІХ про цифровізацію виконавчих проваджень, який у повній мірі запрацює з 23 жовтня 2026 року, а також оптимізувати власні контрольні функції регулятора.

Зокрема, пропонується уточнити порядок надання банками інформації державним і приватним виконавцям про види рахунків клієнтів та строки дії депозитних договорів. Також проєкт передбачає зміни до порядку отримання регулятором інформації, що містить банківську таємницю.

Читайте такожНБУ прогнозує збільшення заборгованості держави перед банками за програмою підтримки бізнесу

Як наголосив президент НАБУ, запропоновані зміни не означають відкриття банківської таємниці кожного українця для всіх державних органів.

За його словами, банківська таємниця й надалі залишається захищеною законом, а доступ до неї можливий лише у випадках, прямо визначених законодавством.

Водночас проєкт уточнює практичні механізми доступу до інформації для окремих суб’єктів  насамперед державних і приватних виконавців, а також самого Національного банку.

''Для пересічного клієнта банк не почне передавати всю інформацію про всіх клієнтів. Для більшості громадян і бізнесу щоденних змін не буде'', зазначив Сергій Наумов.

За словами президента НАБУ, найбільш відчутними нововведення будуть для клієнтів, внесених до Єдиного реєстру боржників.

Після набрання чинності відповідного закону державні та приватні виконавці зможуть отримувати додаткову інформацію, зокрема: про види банківських рахунків; строк дії договорів банківського вкладу; в окремих випадках – інформацію про розмір заборгованості за кредитом, забезпеченим заставою або іпотекою.

Для погашення боргів арешт зможуть накладати не лише на кошти на банківських рахунках, а й на електронні гаманці та електронні гроші.

Читайте такожБанкіри попереджають про нові шахрайські схеми у другому півріччі

Водночас зміни передбачають і спрощення окремих процедур для боржників.

Зокрема, якщо сума боргу не перевищує десяти мінімальних заробітних плат (86 470 гривень), після його повного погашення Автоматизована система виконавчого провадження надсилатиме банку повідомлення.

На підставі такого повідомлення боржника виключатимуть із Єдиного реєстру, а арешт із його коштів зніматиметься без додаткових процедур.

Окремий блок змін стосується відносин самого Нацбанку з фінустановами. Проєкт прибирає норму, яка дозволяла НБУ витребувати інформацію з банківською таємницею лише під час планових перевірок чи офіційного нагляду.

Це рішення, ща словами Сергія Наумова, додасть регулятору процедурної гнучкості, але водночас звертає увагу на важливий баланс.

"НАБУ погоджується, що банківська таємниця не має бути інструментом ухилення від виконання законних рішень чи нагляду. Але доступ до неї має бути чітко обмеженим, обґрунтованим і контрольованим. Довіра клієнтів до банківської системи не менш важлива, ніж ефективність державних процедур",  резюмував президент асоціації.

Раніше повідомлялося, що продовження у 2027 році ставки податку на прибуток банків на рівні 50% може принести бюджету додаткові 20–25 млрд грн. Водночас економіка може втратити до 300 млрд грн потенційного кредитного ресурсу. 

Зображення ілюстративне: із відкритих джерел

Ще нове на сайті: