Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Автономна родова садиба

DSC 0010Сьогодні у суспільстві неухильно зростає інтерес до «зелених» технологій, а індивідуальний підхід набуває все більшої цінності. Це стосується і житлового будівництва. Яскравим прикладом «зеленого» будівництва є «Автономна родова садиба» на Житомирщині.

 

«Автономна родова садиба» - надзвичайно цікавий проект, який реалізував Сергій Боженко у м. Радомишлі. Ця будівля має високі показники екологічності, енергоефективності та майже не залежить від енергоносіїв.

DSC 0051Цей двоповерховий будинок дозволяє середній за розмірами сім`ї вести спокійне, комфортне життя з мінімальним рівнем зовнішньої «комунальної» залежності.

За словами Сергія Боженка, думка про створення автономної садиби виникла багато років тому як реакція на якість та зростаючу ціну комунальних послуг, що надаються в нашій країні громадянам.

Родова садиба на 80% автономна. Усе, крім електрики, забезпечують природні матеріали. Та й питання власної електрики при бажані також можна вирішити.

Поруч із садибою власник збудував ще одну споруду. Ця невелика будова грибовидної форми є цілим бальнеологічним комплексом. До нього входять сольова кімната, лазня та кімната відпочинку з вбудованим у стіну вуликом. На ділянці розташоване штучне озеро, над яким із кварцового каміння надбудовано піраміду.

«Ця піраміда орієнтована за сторонами світу, як єгипетська піраміда Хеопсу. Вона має невеликі розміри, але завдяки їй вода в озері влітку холодна, а взимку вода починає замерзати лише за мінус 12 градусів за Цельсієм», - запевняє господар садиби.

DSC 0083Втім, найбільш цікаве в садибі, за словами пана Сергія, це технологія її будівництва.

Від ідеї до реалізації

Головна ідея будівельного проекту садиби полягала в тому, щоби поєднати сучасні наукові напрацювання зі старовинними практиками індивідуального будівництва. У співробітництві з серйозними практиками та науковцями було розроблено нові рішення та технології екологічного та енергоефективного домобудівництва.

«При розробці технології, за якою збудовано цю садибу, ми отримали 6 патентів. У тому числі запатентовано опалубку Вайсбурда», - зазначив Сергій Боженко.

І справді, окрім запатентованої опалубки Вайсбурда, Сергій Боженко має патенти на власне спосіб побудови автономної родової садиби, а також на цілу низку будматеріалів: розчин, штукатурку, біодинамічний саман.

У своїх пошуках інноваційних методів індивідуального будівництва Сергій Боженко звернувся до народних методів спорудження будівель із підручних доступних матеріалів – соломи, глини, піску.

Тож не дивно, що у якості базового будівельного матеріалу було обрано саман. Він має низку переваг перед іншими будівельними матеріалами. Саман простий у виробництві, дешевий, має надзвичайно низьку теплопровідність, а також чудові екологічні показники

DSC 0020 1«Саманна технологія будівництва була дуже поширена в Україні. Саме з саману часто будували всім відомі хати-мазанки, - каже Сергій. – Саман забезпечує влітку прохолоду, а взимку тепло - навіть за найлютіших морозів без жодного опалення температура нижче +4 градусів за Цельсієм не опускається».

Сергій Боженко розробив декілька видів саману, в яких, не зважаючи на зовнішню архаїчність, враховано сучасні вимоги до будівельних матеріалів та їх виготовлення.

Стіни автономної родової садиби зроблено з біодинамічного саману. Його склад Сергій Боженко запатентував. Цей матеріал містить солому, глину, пісок, коров’ячий гній та унікальний пластифікатор. Усе це забезпечує міцність саману.

Технологію ж виробництва та укладки саманних блоків розробив харківський науковець Юрій Вайсбурд. «З Юрієм Михайловичем Вайсбурдом ми познайомились багато років тому на виставці, – розповідає Сергій. - Це було ще за Радянського Союзу. Він тоді займався просуванням власної енергозберігаючої технології індивідуального будівництва. Але в Радянському Союзі дуже неохоче сприймали нові ідеї щодо будівельних технологій. Мені ж його розробки здалися надзвичайно цікавими та корисними». Також технологія Вайсбурда дозволяє виготовляти основні елементи будівель (фундаменти, стіни, перекриття) безпосередньо на місці будівництва. Використання цієї технології Юрій Вайсбурд довірив Сергію Боженку.

Саман досить гігроскопічний матеріал. З одного боку, завдяки цьому відбувається стабілізація вологості приміщень, а з іншого - зовнішня поверхня стін із саману потребує захисту від сирості. У Родовій садибі у якості подібного захисту Сергій Боженко використав облицювальну цеглу.

235Ековата - це ще один органічний будівельний матеріал, який було застосовано при будівництві Родової садиби. Цей теплоізоляційний матеріал Боженко отримує головним чином у результаті вторинної переробки макулатури. Але цей процес також має свої тонкощі.

Енергоефективність та автономність

Окрема тема – опалення автономної родової садиби. Важливу роль тут відіграють теплоізоляційні властивості матеріалів, про які було сказано вище. Але це не все.

«У будинку влаштовано додаткові колодязі, що використовують тепло вентиляції. Зазвичай через вентиляцію втрачається до 30% тепла з дому. Тут зроблено так, щоби повітря, перш ніж вийти назовні, пройшло ще кілька разів колодязями у стіні. Це істотно знижує втрати тепла», – розповідає Сергій Боженко.

Навіть септик у родовій садибі окрім звичайної каналізаційної функції виконує роль джерела енергії. Тут це фактично міні-біогазова установка. Рідкі відходи в ній під час розкладання утворюють газ, який можна спалювати.

«По суті, це природний газ, на якому можна навіть готувати їсти», – запевняє Сергій Боженко.

У таких умовах невелика піч, яка виглядає справжньою прикрасою інтер`єру, та груба, якою облаштовано садибу, спокійно справляються з опаленням цього двоповерхового будинку.

Функцію нагріву води і влітку, і взимку виконує сонячний колектор.

Від авторського проекту до масового будівництва

Після втілення на практиці мрії про енергетичну незалежність домовласника, Сергій Боженко почав поширювати її серед наших співгромадян.

«За технологією Вайсбурда ми вже збудували 3 будинки в Києві та столичному передмісті. Ще один будинок збудували у Миколаївській області», - звітує пан Сергій.

Треба зазначити, що проект «Автономна родова садиба» не залишився поза увагою ділових кіл України. Підтвердженням цьому є участь проекту в конкурсах «зелених» проектів.

Так, «Автономна родова садиба» посіла третє місце у категорії «Найкращий проект «зеленого» будівництва» у другому щорічному Національному конкурсі «зелених» проектів Green Awards Ukraine – 2013.

Серед учасників були голландці, німці, австрійці, тож автори «Родової автономної садиби» не сподівалися на перемогу. «А потім нас запросили на церемонію нагородження. І раптом – нас називають серед переможців. Це була перша велика радість. І перший поштовх до подальших розробок», – згадує Сергій Боженко.

Сьогодні Родову садибу Сергія Боженка включено до каталогу садиб «зеленого» туризму Житомирщини. Вона відкрита для тих, хто бажає ознайомитися та дізнатися про спосіб організації автономного житла, перейняти технологію виготовлення біодинамічного саману. Втім, тут раді й тим, хто просто заїжджає до садиби на пізнавальну екскурсію.

Список Статей