Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Вигідний тандем

33 1 1200x675У найближчій перспективі аграрії залишатимуться активними замовниками будівництва у промисловому сегменті.

Агропромисловий комплекс розвивається прискореними темпами та залишається однією з провідних галузей в економіці України за обсягами капітальних інвестицій. На досить динамічне залучення інвестицій у цей сектор економіки вплинули, з одного боку, відносна стабільність вітчизняної економіки, а з іншого – відкладений попит в інвестиціях у 2014-2015 роках. Важливим показником є те, що фінансові установи вважають представників аграрного бізнесу надійними партнерами, відповідальними щодо взятих на себе зобов’язань. Фінансової стійкості підприємствам галузі додає орієнтація на зовнішні ринки та отримання істотної частки виручки у валюті.

Відтак упродовж останніх кількох років АПК посідає провідне місце за обсягами виконання будівельних робіт і введення в експлуатацію об’єктів промислового призначення. За даними Мінагрополітики та продовольства, за 9 місяців 2018 року капітальні інвестиції в сільське господарство становили понад 45 млрд грн. Половина цих коштів припадає на проекти в галузі тваринництва, а саме – на проекти з будівництва ферм для розведення великої рогатої худоби. Трохи менші показники інвестицій у проекти у сфері свинарства. У галузі рослинництва велика частина інвестицій припадає на будівництво елеваторів та потужностей для зберігання.

Минулого року в експлуатацію було введено найрізноманітніші об’єкти: елеватори, перезавантажувальні комплекси та зернові термінали в портах, птахофабрики та тваринницькі комплекси, комбікормові заводи і підприємства з виробництва агрохімії та засобів захисту рослин, насіннєві заводи та підприємства з переробки сільськогосподарської продукції, морозильні камери та сховища для зберігання овочевої та ягідної продукції.

Високий темп будівництва об’єктів збережеться й надалі, оскільки галузь демонструє досить привабливі показники окупності капітальних інвестицій. Тому в найближчій перспективі аграрії залишатимуться одними з ключових замовників будівництва у комерційному сегменті. Оскільки хлібороби націлені на підвищення середньої врожайності вирощуваних культур і збільшення продуктивності своїх компаній, то серед основних тенденцій, як і в попередні роки, залишатиметься нарощування зернозберігаючих потужностей. У перспективі до 2035 року країні знадобиться у 2-3 рази більше потужностей зі зберігання, транспортування і переробки продукції. У поточному році, за прогнозами профільного міністерства, планується побудувати та модернізувати близько 130 об’єктів зі зберігання, доопрацювання та переробки зерна. Найбільш затребуваними будуть технологічні елеватори, що здатні забезпечити високу якість збереження збіжжя та організацію супутніх сервісів щодо його прийому, доробки, відвантаження, логістики тощо. Зростання потреб у якісному насіннєвому матеріалі сприятиме розвитку вітчизняного насінництва, яке потребуватиме нових насіннєвих заводів і складських приміщень.

Значні інвестиції продовжують спрямовувати й на портову інфраструктуру, оскільки Україна має намір і надалі нарощувати обсяги експорту сільськогосподарських культур. Стратегічно важливим залишається питання вироблення продукції з доданою вартістю, тому очікуються будівництво та відкриття нових переробних підприємств, зокрема в олійній галузі та виробництві продуктів харчування.

Зростання попиту на курятину на внутрішньому ринку через її нижчу вартість порівняно з іншими видами м’яса, а також збільшення обсягів експортних поставок спонукатимуть інвесторів вкладати кошти у будівництво нових птахофабрик і підприємств із переробки птиці. В умовах поступового відновлення усіх сегментів сільськогосподарського виробництва дедалі більш актуальними ставатимуть питання, пов’язані з будівництвом сучасних тваринницьких ферм. І хоча головні тренди залишаються незмінними, насправді «точок дотику» між аграрним ринком та будівельною галуззю надзвичайно багато: від будівництва нових офісів до спорудження потужних підприємств. І про які б об’єкти не йшлося, аграрії очікують від проектувальних і будівельних компаній ефективних рішень зі створення сучасних об’єктів інфраструктури.

file1466776739

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Плідна співпраця

Поява жодного об’єкта агропромислового комплексу неможлива без використання продукції виробників будівельної галузі чи залучення будівельних компаній до зведення будівель. У пошуках партнерів для виконання тих чи інших робіт аграрії шукають надійні компанії з бездоганною репутацією, які застосовують індивідуальний підхід до клієнтів та пропонують найкраще співвідношення «ціна-якість», підвищують якість своїх виробів і нарощують темпи виробництва. Часто замовники віддають перевагу тим, хто здатен забезпечити весь комплекс робіт: від проектування об’єкта до здачі його в експлуатацію, вважаючи, що в такому випадку виконавець розуміє кінцеву мету й економить кошти інвестора.

Зокрема, зростає попит на збірні залізобетонні конструкції для будівель каркасного типу – вони є оптимальним рішенням у будівництві сучасних приміщень для рослинництва і тваринництва. Серед переваг їх застосування – можливість вести будівництво за низьких температур; довільно планувати об’єкт, висока вогнестійкість і міцність, стійкість до корозії та агресивного середовища. Враховуючи зростання потреб агросектору у спорудах, чимало представників будівельного бізнесу посилили роботу і цьому напрямі. Так, завод «Ковальська» розробив нові види продукції, серед яких напіврама типу «ключка», яка використовується при зведенні каркасів сільськогосподарських приміщень з одним прольотом. Її застосування пришвидшує темпи будівництва та дозволяє виконати об’єкт як зі стандартними, так і зі спроектованими індивідуально під замовника габаритами. Серед новинок виробника підприємство пропонує блоки для влаштування силосних ям (БЛС), що використовують для облаштування силосних траншей (відсіків) для зберігання силосу, кормів для тварин тощо. Розширили й лінійку виробів для конструкцій елеваторів: окрім стандартних виробів (суцільних чи зіставних паль, фундаментів і залізобетонного каркаса самої будівлі), виробник пропонує збірний об’ємний гладкий елемент стін елеватора (ЗОГ) – готову замкнену секцію блока силоса. Ще однією розробкою є залізобетонна решітчаста підлога, призначена для облаштування щілинних підлог у свинарниках і будівлях для ВРХ.

Підприємство «Варіант Агро Буд» за останні три роки діяльності збільшило обсяг виробництва продукції майже втричі, аби забезпечити зростаючий попит на неї. Виробник, що входить до виробничої корпорації «Варіант», спеціалізується на виготовленні обладнання для елеваторів, свинокомплексів, молочно-товарних ферм, а останнім часом ще й зайнялося виготовленням дощувальних машин, врахувавши нестабільність клімату та дефіцит вологи. Ще донедавна такий спектр пропозицій могли запропонувати лише світові виробники.

Продукція компанії KMZ Industries теж досить відома та затребувана у представників аграрного бізнесу. Виробник реалізував величезну кількість різноманітних за розміром та функціональністю проектів зі зберігання та обробки зерна для більш ніж 5000 клієнтів в Україні та за кордоном. Нещодавно ініціював досить цікавий просвітницький проект – Азбуку елеватора. Фермерів, які планують будівництво своїх перших елеваторів, будуть знайомити з азами елеваторної справи: розповідати про те, як влаштований елеватор, про тонкощі роботи сучасного зерносховища, ділитимуться практичними порадами досвідчених елеваторників.

Особливості роботи

Представникам будівельної галузі варто звернути увагу на особливості, які виникають під час роботи над проектами агропромислового призначення. Адже кожна будівля для АПК має свої нюанси залежно від виду діяльності. Для того, щоб процес зведення об’єктів відбувався з максимальною ефективністю, не обхідно знати про них на початкових етапах реалізації. Так, при зведенні птахокомплексів і молочно-товарних ферм важливішим є захист несучих конструкцій від впливу агресивного середовища, грамотно облаштована система кліматичного і технологічного устаткування, освітлення тощо. Чимало й специфічних тонкощів – наприклад, для птахокомплексів може бути важливим колір внутрішньої поверхні будівлі, а при проектуванні та будівництві молочно-товарних ферм варто враховувати прив’язку технології догляду за великою рогатою худобою. Для замовників фрукто- й овочесховищ важливо передбачити високу енергоефективність будівель і повну герметичність огороджувальних конструкцій в умовах застосування в приміщеннях регульованого газового середовища.

Оскільки чимало виробників та переробників сільськогосподарської продукції орієнтуються на зарубіжні ринки, то представникам будівельної галузі варто при реалізації об’єктів застосовувати європейські стандарти та практики будівництва. Особливо важливо це для експортерів до країн Євросоюзу, де однією з вимог для отримання дозволу на продаж продукції є відповідність технологій будівництва агропромислових споруд європейським стандартам безпеки.

 

- Лора Райтаровська

Список Статей