Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Вектор на надійність і довговічність: гідроізоляція та об’єкти спецпризначення

Gisiv218 лютого відбулася друга Міжнародна науково-технічна конференція «Застосування нових матеріалів і технологій захисту, гідроізоляції, укріплення конструкцій об’єктів спеціального призначення підвищеної надійності». Захід відбувся в рамках виставки KyivBuild 2020 і зібрав більш ніж 150 фахівців з гідроізоляції не тільки з України, а й Німеччини, Австрії, Польщі та більш ніж 200 відвідувачів. Доцільність заходу є дуже високою у зв’язку з тим, що назріла необхідність відновлення, ремонту та захисту об’єктів спеціального призначення підвищеної надійності (мостів, шляхопроводів, естакад, дамб, тунелів, та ін.).

Тримай мене соломинка, тримай

Основною ціллю конференції стало обговорення та пошук шляхів розв’язання нагальних проблем будівельної галузі щодо питань застосування нових матеріалів та технологій захисту, гідроізоляції, укріплення конструкцій об’єктів спеціального призначення підвищеної надійності. Вітальне слово від запрошених експертів було не дуже оптимістичне і кожен з високопосадовців визначив проблеми, які потребують негайного вирішення.

Виступ мала Владислава Хижняк директор ДП “НДІ будівельного виробництва”. За її словами вже тривалий час якість матеріалів та обрані технології виконання будівельних робіт, від яких залежить надійність споруд, залишає бажати кращого. Проблема в основному полягає в тому, що відсутні державні будівельні норми (ДБН), фахівці недостатньо обізнані щодо передових технологій та технологій виконання робіт на фоні відсутності контролю якості виконання робіт. Її слова про важливість конструктивності і надійності будівництва доповнила Олена Воскобійник, ТВО Директорату технічного регулювання у будівництві, але була дещо оптимістичною. Вона зазначила, що недавно відбулися важливі для будівельників законодавчі зміни, які дозволять впроваджувати параметричні методи нормування в будівництві, розширити коло базових організацій і робити все, щоб ДБН були якісними і не дозволяли сумніватися у надійності.

Final Konference 2020Невтішні цифри, щоб продемонструвати гостроту ситуації привів наступний запрошений експерт - Лев Парцхаладзе, президент “Конфедерації будівельників України». Він розповів, що в Україні збудовано близько 2 млрд м2, 40% з яких - це приватне будівництво, а 60% - будівництво багатоповерхівок. При цьому 70% будинків - знаходяться у аварійному стані. Проблеми завжди різні - десь в незадовільному стані фундамент, десь - зношені комунікації або гідроізоляція. Все це ускладняється важкою доступністю місць зношення. Тож наразі дуже важливо використо вувати новітні технології, які якраз і дозволяють проводити ремонтні роботи в важкодоступних місцях якісно і надійно, але про них, нажаль, не знають, або не вміють користуватися багато з будівельників.

Подібна проблема не тільки зі спорудами, а й з мостами. Наступний доповідач заступник директора з наукової роботи ДП “ДерждорНДІ” Володимир Каськів навів наступні данні:

«В Україні 16 тис мостів, 6 тис з них розташовані на дорогах державного значення, а 10 тис - на місцевих дорогах. При цьому більше ніж 10 тис мостів не відповідають вимогам сучасних норм. 60% аварійних мостів - саме на дорогах державного значення (міжнародні, національні дороги), що підтягує ще одну проблему - наш імідж в очах закордонних гостей. 3% (119 мостів) взагалі знаходяться в аварійному стані, але продовжують функціонувати, 25% - в граничному з аварійним стані, і це ще м’яко кажучи. Треба шукати вихід, причому негайно, оскільки ситуація становиться все гіршою. Наприклад, в Миколаєві обстежували мости, і на одному з них покриття взагалі вже нема - чистий метал. Але через соціальні причини зупинити рух неможна, тому потрібно виходити з ситуації тільки новітніми методами і передовими матеріалами»

Що нового пропонують?

Учасники конференції ознайомилися з досвідом застосування нових матеріалів та технологій різних компаній, мали нагоду безпосередньо поспілкуватися з колегами які приїхали з різних куточків України. В конференції приймали участь понад 200 представників науково-дослідних і проектних організацій, будівельних компаній, вищих навчальних закладів, виробників і постачальників, органів місцевого самоврядування. На конференції заслухано близько 20 доповідей та повідомлень, в тому числі представників всесвітньо відомих компаній, в яких розглянуті питання обстеження, аналізу причин протікань, методів підсилення гідроізоляції, аналізу та оптимального вибору матеріалів та які поділилися своїм досвідом застосування технологій захисту відновлення та ремонту, реконструкції, підсилення, захисту від води об’єктів та споруд. На заході були презентовані кращі практики, що стосуються проблеми забезпечення гідроізоляції ремонту відновлення та укріплення конструкцій об’єктів спеціального призначення підвищеної надійності.

Наприклад, про цікавий досвід роботи розповів Войтек Войчек, представник компанії “MINOVA Ekochem” (Польща), який відповідає за матеріали на базі бетону в Європейському регіоні.

Його презентація складалася з кількох частин: відновлення бетонних конструкцій, проведення ремонту/ будівельних робіт під водою та гідроізоляція. Окрім передових матеріалів і новітніх технологій, які використовує “MINOVA Ekochem” спікер наголосив, що важливою частиною сервісу компанії є супроводження спеціалістів на місцях. Він розповів про те, як при будівництві мінімізують вплив негативних факторів (довколишня середа, контакт з абразивами або водою та ін.), навів конкретні приклади.

«Підводні роботи - одна з найбільш складних робіт в будівництві. Часто вони мають обмежений доступ, а от якість повинна бути на найвищому рівні», - сказав Войтек Войчек.

Зі своїми презентаціями також виступили представник компанії “Morath GmbH” (Німеччина) Азар Раган, представник компанії «BPA-GmbH» (Німеччина) Олександр Панін,, інженер-технолог ТОВ «Пенетрон-Київ» Тарас Каплуненко, завідуючий сектору спеціальних споруд «НДІ будівельного виробництва» Владислав Басанський, завідуючий лабораторії «НДІ будівельного виробництва» к.т.н Олександр Молодід, та багато інших. Слово мала і Олена Шуляк, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Учасники зазначили зниження якості сучасного виконання гідроізоляції будівельних конструкцій, як на стадії будівництва, так і низьку довговічність на стадії експлуатації, що призвело до появи проблем в напрямку гідроізоляційних робіт в країні, а саме, не достатньо раціонально витрачаються значні фінансові та матеріальні ресурси, трудові витрати, що не призводить до бажаних результатів.

Хочуть дешевше, а не якісніше

Підмічено, що на практиці, на жаль, головним критерієм при виборі системи гідроізоляції є найнижча ціна, а не ефективні технічні та організаційно-технологічні показники та їх відповідність вимогам експлуатаційної придатності.

Керівник відділу проектів «TM MAPEI» Сергій Богдан, розповів про технології підземного будування, матеріали для ін’єктування ґрунтів, досвід боротьби з тріщинами на будівлях. Він зазначив, що через відсутність ДБН доводиться проводити випробування з Львівською політехнікою, щоб довести безпечність.

Лабораторія покрівельних і гідроізоляційних робіт ДП «НДІБВ» продовжує працювати над вдосконаленням конструктивних та організаційно-технологічних рішень влаштування гідроізоляції. Фахівцями сформовані правила проектування, що мають бути відображені в нормативно-правових актах та нормативних документах.

Аналіз світового досвіду проектування і влаштування гідроізоляцій, збільшення обсягів зведення підземних споруд значного заглиблення, показали необхідність зміни існуючих принципів проектування гідроізоляції, розробки нових та внесення змін до чинних державних будівельних норм та стандартів.

Також з презентацією виступив завідуючий лабораторії влаштування покрівель і гідроізоляцій «НДІ будівельного виробництва» Олександр Гармаш. Він наголосив на проблемі з відповідальністю.

«Нажаль, не всі виробники і будівельники готові якісно робити свою роботу і надавати гарантійні роботи. Багатьом замість того, щоб переробляти щось, легше визнати себе банкрутами та наступного дня зареєструвати нову компанію. Це дуже засмучує, оскільки в Європі практика інша», - каже Олександр Гармаш.

Також експерт підсумував основні помилки проектувальників-архітекторів при проектуванні і влаштуванні гідроізоляції. Серед них: відсутність допуску на переміщення в результаті теплових деформацій, неправильний вибір матеріалу, відсутність обліку несумісності матеріалів, неврахування комплектності гідроізоляційної системи - один неякісний елемент може погіршити або вивести з ладу всю гідроізоляційну систему та інші.

За підсумками конференції учасниками був сформований документ для подальшої роботи, яким зможуть користуватися всі, кому він може стати у нагоді. Також учасники висловили бажання зустрітися в 2020 році ще раз для подальшої співпраці та обміну досвідом.

Список Статей