Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Ринок цементу в Україні. Фальсифікат, порушення та ризики для споживача. Журналістське розслідування

IMG 3487 1В Україні з 1 січня 2023 року будівельна продукція може розміщуватись виробником на ринку лише за умови проведення виробничого контролю суттєвих показників, складання декларації показників будівельної продукції та нанесення відповідного маркування. Цим виробник бере на себе відповідальність щодо якості продукції та її безпечності для споживачів. Але, на жаль, поки в державі розглядаються можливості та створюються умови для наближення країни до європейських стандартів, звичайний споживач залишається цілковито незахищеним від придбання неякісних фальсифікованих будівельних матеріалів.

 

Ми обрали ринок цементу, тому що цемент - це базовий будівельний матеріал, від якості якого залежить надійність будівель і споруд, а значить і будівництва в цілому.

Крім того, вимоги щодо маркування цементу зрозумілі та чітко регламентовані стандартами.

Щоб оцінити реальну картину масштабів фальсифікації тарованої цементної продукції на ринку України та визначити способи захисту споживача від порушень та підробок, редакція журналу ProfBuild провела власне розслідування щодо відповідності маркування цементу вимогам нормативних документів України.Шах

 

Споживача має захищати держава

 

У більшості розвинених країн світу основним інвестором економіки визнано споживача.

Купуючи товари та отримуючи послуги, споживачі поповнюють державний бюджет країни, сприяють зміцненню економіки та реалізації соціальної політики держави.

Чи має при цьому держава контролювати якість товарів, які продаються в країні, та захищати споживачів? Впевнені, що так. Це про відповідальне та чесне ставлення до споживачів.

Основними фундаментальними правами споживача є право на безпеку, право на якість товарів і послуг та право на достовірну інформацію.

Натомість в Україні споживач має сам піклуватись про свою безпеку, купуючи будівельні матеріали в роздрібних торгових точках, будь-то магазин чи базар.

Страждають від такої ситуації всі — і споживачі, і сумлінні виробники, і торговельні мережі, і держава.

Безсумнівно, права споживача на ринку цементу повинні бути захищені та забезпечуватись законами «Про захист прав споживачів», «Про державний ринковий нагляд» та «Про розміщення продукції на ринку».

Згідно положень Закону «Про захист прав споживачів», Споживач, придбавши неякісну продукцію, має право на обмін товару належної якості протягом чотирнадцяти днів або на повернення коштів. Але споживач не може скористатись цим правом та захистити себе від шахрайства при купівлі цементу, тому що тільки на 28 день після укладання цемент має досягти своїх характеристик якості. Як правило, цемент уже використаний, виріб чи конструкція виготовлені і роботи та розрахунки вже проведені.

Але єдиним діючим інструментом щодо захисту споживачів, безпеки та відповідності продукції нормативним вимогам на ринку ДО моменту придбання та використання цементу є дійсно працюючий ринковий нагляд.

 

На теперішній час запрацювало нове відомство - Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ), яка і буде здійснювати державний ринковий нагляд за будівельними матеріалами, згідно п.2-1 Положення про інспекцію. Наразі відбуваються необхідні для цього процеси та процедури.

 

Для того, щоб зрозуміти: «Чи може ринок існувати без реально працюючого ринкового нагляду та сам себе врегульовувати?» ми провели візуальний аналіз маркування цементу в мішках на відповідність нормативним вимогам. Це дозволяє визначити продукцію, яка може бути небезпечною і неякісною, без проведення додаткових досліджень. Тим паче, що цемент використовують для будівництва житлових, суспільних та інших споруд, які пов’язані із здоров’ям та безпекою людини.

Аналіз проводився згідно ДСТУ Б В.2.7-46:2010 «Цементи загальнобудівельного призначення. Технічні умови», ДСТУ Б.В.2.7-112-2002 «Цементи. Загальні технічні умови».

 

Реалії ринку

 

Що ж робити споживачу у цих випадках, коли практично відсутній ринковий нагляд? Що вивчати та варто знати для того, щоб уникнути ризиків щодо будівництва, втрати грошей і часу?

Як правило, підроблений цемент може привабити споживача нижчою ціною. Однак така економія абсолютно не обґрунтована, адже неналежна якість цементу може призвести до великих втрат — від недовговічності будов аж до загрози здоров'ю і життю людини.

Ці та інші питання стали основними відправними точками у нашому вивченні ситуації з відповідністю маркування мішків цементу на ринку. Порушення маркування є першою очевидною ознакою неякісного фальсифікованого продукту.

 

Як споживачу безпосередньо в магазині обрати якісний цемент, на що звернути увагу та чим він ризикує?

                                                                                                                                                             

Ольга ГончарКоментар експерта

Гончар Ольга, доцент кафедри будівельних матеріалів КНУБА, кандидат технічних наук, доцент, член-кореспондент Академії будівництва України.

Цемент — це порошкоподібний матеріал, який при замішуванні з водою утворює в'язко-пластичне тісто, яке з часом втрачає пластичність, переходить в каменоподібний стан — утворює штучний камінь, міцність якого зростає з часом. Саме завдяки цим властивостям цемент є незамінним при виготовленні широкої номенклатури будівельних матеріалів і виробів —від бетонних та залізобетонних конструкцій до штукатурних та шпатлювальних розчинів.

 

Від якості цементу залежить міцність та довговічність отриманих виробів і зведених конструкцій, тому до його вибору треба поставитися дуже відповідально.

Неякісний матеріал може призвести не лише до проблем при виконанні тих чи інших будівельних робіт, з ним пов’язаних, але й підвищити ризики, що виникають при експлуатації виробів, конструкцій та споруд.

 

 

Щоб обрати якісний цемент, що реалізується в мішках у переважній більшості торгових точок, перш за все треба звернути увагу на цілісність упаковки та відповідність нанесеного на мішок маркування вимогам нормативних документів.

В Україні державними стандартами чітко регламентовано як сам процес виробництва цементу, так і те, яка інформація повинна бути відображена на мішку, а це 5 обов’язкових пунктів (за ДСТУ Б В.2.7-112-2002):

 

1. Найменування підприємства-виробника та/або його товарний знак;

2. Умовне позначення цементу згідно з вимогами нормативного документа на нього, а при відсутності цих вимог — повне найменування;

3. Позначення нормативного документа, за яким поставляють цемент;

4. Гарантовану масу нетто цементу в упаковці;

5. Знак відповідності при поставці сертифікованого цементу.

Крім того, продавцем мають бути забезпечені як належні умови зберігання цементу, так і наявність необхідної супровідної документації на товар.

 

На жаль, ми стикаємося, і не лише на ринку цементу, з безвідповідальними виробниками та торговими точками.

Виробництво цементу — це високотехнологічний процес, де контроль якості проводиться на всіх етапах — від сировини, що добувається в кар’єрах, до кінцевого матеріалу, який постачається споживачу.

В Україні 9 цементних заводів (5 компаній — виробників цементу) з повним циклом виробництва: добування сировини, підготовка, випалювання клінкеру, розмелювання з відповідними добавками, пакування.

Маючи багаторічний досвід виробництва цементу (понад 80 років) заводи—виробники відповідають за якість кожної тони випущеного цементу.

Тому надійний спосіб вибрати якісний цемент — це обрати саме заводський цемент від перевіреного виробника, в якого дотримані всі необхідні умови маркування та виготовлення, а відповідно - і якість продукту.

Враховуючи подані вище факти та спираючись на консультацію експерта, редакція ProfBuild, разом з Гончар Ольгою відвідали магазини будівельних матеріалів Житомирської і Чернігівської областей та міста Києва, для того, щоб на власні очі побачити маркування продукції та реальну картину на споживчому ринку цементу.

img1

 

Ми переглянули асортимент цементу в маленьких магазинах, великих супермаркетах та базах будівельних матеріалів.  Всього відвідали 30 торгових точок.

Так, загалом було перевірено 7 населених пунктів та місто Київ.

Повертаючись до аналізу маркування мішків цементу на ринку мусимо констатувати, що результати виявилися невтішними, а сукупність фактів дала можливість засумніватися в походженні вагомої частини зразків фасованого цементу, що спостерігався на ринку.

Основні наявні порушення маркування цементу:

- не вказаний виробник цементу;

- невірно вказано найменування цементу;

- не вірно вказаний нормативний документ;

- немає маркування згідно ДСТУ України та ін.

За результатами зовнішньої оцінки маркування мішків з цементом в Житомирській області з порушення маркування було виявлено 29 %, Чернігівській — 40 %, а в м. Києві — 14 %.

Всього було вивчено маркування 72-х мішків цементу. Серед них з порушеннями маркування виявився  31 %. Тобто кожен третій мішок на ринку — ризикований для споживача.

 

Навіть знаючи всі основні елементи маркування продукції, споживач не може врахувати всі нюанси та може бути введений в оману, думаючи що продукція сертифікована.

маркування

Наприклад, сертифікат відповідності за номером UA 1.054.0024041-14, який зазначений на мішку у Чернігівській області, за коментарем ДП «Орган сертифікації цементів «Сепроцем», до якого ми звернулись в ході редакційного розслідування, виявся недійсним.

Крім того, на цьому мішку взагалі не було вказано виробника цементу та вся інформація вказана російською мовою (це порушує Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та Закон України «Про захист прав споживачів»).

Прикро, що через неефективність роботи контролюючих органів недобросовісні виробники, отримують надприбутки, не сплачуючи податків, не підтримуючи громаду, не вкладаючи коштів в розвиток держави, не відповідаючи за наслідки та створюючи реальні загрози для споживача.

Основним висновком нашого розслідування стало те, що найвірнішим та найпростішим способом вибрати якісний цемент – це обрати заводський цемент – перевіреного виробника, якому Ви можете довірити свою безпеку.

img2

Україна має свою якісну цементну галузь. Заводи – виробники відповідають за якість випущеного цементу своєю репутацією. Постійно інвестують в обладнання, процеси, кадри та свій розвиток для того, щоб поставляти високоякісну продукцію та надавати бездоганний сервіс своїм клієнтам. На території кожного заводу діють акредитовані лабораторії, що забезпечують контроль якості цементу на всіх етапах виробництва. Є цементні підприємства, які мають угоди з нотифікованими європейськими органами для нанесення СЄ маркування.

 

Розвіювання міфу

 

Під час візитів в торговельні точки, крім порушень маркування, ми побачили, що в продажу 85% асортименту - цемент марки 500, а інші цементи не дуже широко представлені на ринку. Крім того, в магазинах почули коментарі, що «цемент марки 500 без добавок найкращий». Звичайно, це ще один міф, який не відповідає дійсності, але поширений серед споживачів.

Так на полицях магазинів ми дійсно побачили переважно цемент марки 500, але кожна марка цементу має своє призначення та область застосування. Тому варто правильно розуміти, що значить марка та склад цементу. Це підтвердила наш експерт Ольга Гончар:

— Марка цементу за міцністю — одна з основних характеристик, за якою ми вибираємо цемент. Цемент марки 500 має міцність при стиску на 28 добу не менше 50МПа, а марки 400 — відповідно не менше 40 МПа.

Вибір марки за міцністю обумовлений умовами експлуатації та величиною навантажень, які будуть зазнавати вироби та конструкції в процесі експлуатації. Це можуть бути несучі залізобетонні конструкції, а може бути стяжка для підлоги чи ремонтний розчин, для яких вимоги щодо механічних властивостей будуть відрізнятися. Для деяких видів робіт підходять марки цементів 300 і 400 за своїми показниками міцності і немає сенсу переплачувати за цемент вищої марки. 

Що стосується терміну «без добавок», то крім портландцементного клінкеру до складу готового продукту при подрібненні можуть додавати такі основні компоненти як гранульований шлак, пуцоланові матеріали, золу-винесення.

Згідно ДСТУ Б В.2.7-46:2010:

- ПЦ І 500 – це цемент, до складу якого входить 95…100 % портландцементного клінкеру (глина з вапняком, випалені при температурі 1450°С) та 0…5 % додаткових компонентів, що представляють собою добавки мінеральних матеріалів;

- ПЦ ІІ/Б-Ш-400 - вміст клінкеру 65-79 %, вміст гранульованого доменного шлаку 21-35 %, додаткові компоненти до 5 % .

Як основні, так і додаткові компоненти не погіршують механічні показники цементу, тобто марка за міцністю 400 всіх типів цементу повинна мати міцність при стиску на 28 добу не менше 40МПа.

Наприклад, цемент ПЦ ІІ/Б-Ш-400 також має широку область застосування: від будівельних розчинів до бетонних конструкцій, фундаментів, гідротехнічних споруд тощо. Наявність шлаку у складі цементу зменшує ризик виникнення тріщин при укладанні масивних конструкцій завдяки нижчому виділенню тепла при твердненні. А також підвищує стійкість цементного каменю при впливі на нього агресивних середовищ, порівняно з цементом ПЦ І 500. Крім того знижується вірогідність появи білих висолів на цегляній кладці, кладці з природного каменю та  безпосередньо на поверхні бетонних виробів.

На фоні світових прагнень до зменшення вуглецевого сліду, зменшення викидів та раціонального використання ресурсів у світі екологічної кризи, використання доменного шлаку у виробництві цементу сприяє вирішенню екологічних проблем, пов’язаних з утилізацією техногенної сировини. Зниження частки клінкеру у складі цементів за рахунок шлаку та інших добавок зменшує викиди CO2 в атмосферу та вплив на екологію, залишаючи на тому ж рівні механічні властивості цих цементів.

 

Класифікація і познаки цементів за ДСТУ Б В.2.7-46:2010:

Класифікація і познаки цементів

Список Статей