Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

Навісні вентильовані фасади: оцінка гравців ринку

IMAG7305Зовнішнє облицювання будівлі не тільки відіграє значну роль в оцінці екстер’єру споруди, а й виконує важливу функцію — захищає її від впливу зовнішнього середовища. Із цим завданням чудово справляється навісний вентильований фасад (НВФ). Він не лише забезпечує естетично привабливий зовнішній вигляд будівлі, а й має низку переваг порівняно з традиційними методами облицювання. Як сьогодні виглядає ситуація на ринку НВФ та які проблеми стали першочерговими — про це у форматі заочного круглого столу розповіли експерти.

Загальна картина


Навісний вентильований фасад — це сучасне рішення у сфері будівництва, яке поєднує в собі функціональність, енергоефективність та естетичний дизайн. В Україні навісні вентильовані фасади більш широкого застосування почали набувати у 2006-2008 роках. Але справжній «ривок» технології стався під час підготовки до Євро-2012.
Завдяки своїм перевагам НВФ використовуються на об’єктах різного призначення, зокрема в комерційних забудовах (офісні будівлі, торгові центри, готелі та ін.), житлових будівлях (багатоповерхові житлові будинки і приватне житло) та громадських спорудах (музеї, бібліотеки, лікарні, садочки, школи та інші громадські об’єкти). Також популяризації технології НВФ істотно посприяла програма зі збільшення енергозбереження будівель і споруд, за реалізації якої використання навісних вентильованих фасадів — одне з рішень реконструкції. Це хороший спосіб змінити дизайн зовнішнього вигляду будівлі без втручання в основну конструкцію. Варто зазначити, що НВФ почали особливо широко застосовувати під час реконструкції будівель адміністративного та соціального спрямування. Також значному зростанню ринку сприяє перехід на європейські стандарти.photo 2021 10 28 13 00 03
Але незважаючи ні на що, цей ринок, як і решта, залежить від зовнішніх та внутрішніх факторів. Наприклад, під час кризи, спричиненої коронавірусом, разом із загальним падінням показників будівельної галузі відбулося просідання і частки всіх НВФ відносно «мокрих» фасадів з огляду на більш високу вартість. При цьому у великих містах частка НВФ більша, аніж у малих.
Звичайно, є відмінності і в попиті з точки зору об’єктів будівництва. Наприклад, якщо ми говоримо про НВФ, де облицювальним матеріалом є метал, то тут переважає комерційна нерухомість; якщо про ринок виробів із каменю — то основна частка в багатоповерховому будівництві припадає на продукцію із керамограніту. В основному це житлове будівництво та термомодернізація державних об’єктів. З іншого боку, основним споживачем фасадних рішень зі скла є житлове та комерційне будівництво. Ці дві категорії споживають левову частку обсягів, тоді як інфраструктура соціального призначення має мізерну частку в загальному обсязі споживання зазначеного сегмента.
Якщо говорити про комплектуючі, то профілі для НВФ з алюмінію практично всі українського виробництва, з оцинкованого металу — 60% турецька сировина, але виготовлення відбувається на заводах в Україні. Кріплення переважно імпортного виробництва і завозиться великими постачальниками.
Основними замовниками виступають великі забудовники. Їм належить левова частка в замовленнях. Також не так давно сформувалася ще одна категорія замовників — приватний споживач. Але тут НВФ використовують скоріше як декоративні елементи із сегмента VIP-облицювання, зокрема HPL панелей. Забудовник же зазвичай працює з дешевшими матеріалами. Хоча є й винятки — усе залежить від категорії споруди.
Якщо дивитися на ринок НВФ з погляду географії, то, безсумнівно, до початку повномасштабного вторгнення вентильовані фасади активно використовувалися по всій Україні, хоча в мегаполісах спостерігалося застосування більш дорогих технологій.

Оцінка гравців ринку


За традицією, для більш глибокого розуміння ситуації ми зібрали оцінки від учасників ринку навісних вентильованих фасадів, які висловили своє бачення реального положення та можливі шляхи вирішення наявних проблем.
ОрленкоМихайло Орленко, виконавчий директор Української Асоціації Вікон, Дверей та Фасадів:
— З огляду на тривалу війну в Україні, яка безпосередньо впливає на всі сфери життя та економіку країни, ринок вентильованих фасадів, зокрема скляних, переживає важливі трансформації та випробування. Станом на другий рік конфлікту ми можемо спостерігати, як ринок адаптується до нових умов і викликів, незважаючи на значні труднощі.
Процес будівництва, який зазвичай розрахований на 3-річний цикл від початку проєктування до здачі об’єкта в експлуатацію, зіткнувся з безпрецедентними перешкодами через війну. Це призвело до того, що багато запланованих на 2022 рік проєктів були відкладені або повністю зупинені. Така ситуація, безумовно, вплине на ринок вентильованих фасадів у найближчі роки.
З огляду на ситуацію можна прогнозувати, що 2024 рік ще пройде під знаком завершення будівельних об’єктів, розпочатих до війни. Однак головний виклик і потенційний спад на ринку фасадів, особливо в сегменті скляних, може настати у 2025 році, враховуючи затримку з початком нових проєктів через воєнні дії.
Цей прогнозований спад підкреслює важливість пошуку альтернативних стратегій та інвестицій в інновації, які можуть допомогти подолати майбутні виклики. Це також вказує на необхідність підтримки та стимулювання будівельної галузі, щоб мінімізувати негативні наслідки для ринку та забезпечити його відновлення після стабілізації ситуації в країні.


дилайт4У контексті дефіциту сировини для навісних скляних фасадів ситуація в Україні залишається напруженою, але контрольованою. Незважаючи на відсутність власного виробництва скла в Україні та тривалі дискусії щодо будівництва вітчизняного склозаводу, ринок не зіткнувся з критичним дефіцитом скла. Це свідчить про ефективну адаптацію постачальників та замовників до викликів, що постали перед галуззю.

Значні логістичні труднощі, зокрема проблеми з перекриттям кордону польськими протестувальниками, які тимчасово ускладнили поставки, змусили багатьох гравців ринку шукати альтернативні шляхи доставки. Істотною зміною в ланцюжку постачання стало збільшене використання залізничного транспорту, яке дозволило деяким постачальникам оптимізувати процес доставки скла та комплектуючих для навісних скляних фасадів, забезпечуючи стабільність поставок навіть у складних умовах.
Ця здатність до адаптації є ключовим фактором, який допомагає українському ринку скляних фасадів залишатися життєздатним та конкурентоспроможним, незважаючи на складнощі, спричинені як глобальними логістичними перебоями, так і місцевими викликами. Очікується, що подальше зміцнення логістичних стратегій та розширення каналів постачання допоможе ринку ефективно реагувати на поточні та майбутні виклики.
Стосовно того, чи змінився склад основних гравців та основних замовників, то тут ситуація відносно стабільна з незначними змінами, що відбулися з початку 2022 року. Однією з ключових відмінностей став вихід із ринку білоруського виробника фасадних систем Alutech через політичну та економічну ситуацію, пов’язану з війною в Україні. Ця зміна відображає вплив геополітичних подій на ділові відносини та ринкову структуру.
Крім того, спостерігається чіткий тренд перерозподілу фінансових та людських ресурсів на користь західної України. Це є наслідком воєнних дій на сході та півдні країни, що спонукає компанії і замовників шукати більш безпечні регіони для реалізації своїх проєктів. Таке географічне переорієнтування може мати довгострокові наслідки для розвитку ринку навісних скляних фасадів в Україні та акцентувати увагу на необхідності адаптації до нових економічних і соціальних реалій.photo 2021 07 13 21 48 23

Ці зміни також впливають на регіональний попит, підсилюючи потенціал західних областей України як нового центру будівельної активності та інвестицій. Очікується, що ця тенденція продовжить формувати ринкову динаміку в найближчі роки, вимагаючи від учасників ринку гнучкості та інноваційного підходу до ведення бізнесу у змінених умовах.
На жаль, основні проблемні місця на ринку навісних скляних фасадів в Україні сьогодні значною мірою зумовлені тривалим воєнним конфліктом. Війна вносить суттєві корективи у діяльність будівельної галузі, спричиняючи затримки проєктів, збільшення витрат та переорієнтацію ресурсів на нагальні потреби.
Перший і, мабуть, найбільший виклик — це збереження та відновлення інфраструктури в зонах, що постраждали від воєнних дій. Потреба у швидкому відновленні не лише стимулює попит на навісні скляні фасади як одне з рішень для швидкого відновлення будівель, а й вимагає інноваційних підходів до їх проєктування та монтажу, щоб мінімізувати час відновлення.
Проблеми логістики, які поглиблюються періодичними перекриттями кордонів та пошкодженням транспортної інфраструктури, вимагають від компаній гнучкості у плануванні поставок та пошуку альтернативних шляхів доставки матеріалів, зокрема йдеться про перехід на залізничний транспорт.
Дефіцит фінансування та інвестицій також стає вагомою проблемою, оскільки значна частина ресурсів країни спрямовується на військові потреби та гуманітарну допомогу.
Шляхи вирішення зазначених проблем охоплюють широкий спектр заходів — від державної підтримки галузі до інтенсифікації роботи з міжнародними партнерами для залучення інвестицій та гуманітарної допомоги. Важливим аспектом є також використання інноваційних технологій для оптимізації виробничих процесів, підвищення ефективності будівництва та зниження витрат. Ключовим залишається залучення до співпраці всіх зацікавлених сторін: держави, бізнесу та міжнародної спільноти для вирішення нагальних проблем і підтримки відновлення України.

Олексій зліваОлексій Шитко, власник та керівник компанії «Сфера-фасад»:
— Ринок НВФ дійсно трохи трансформувався. По-перше, порівняно з кількома роками раніше все більше людей хочуть отримати саме навісні вентильовані фасади. Тобто в суспільстві вже достатньо інформації, облицювальний матеріал активно поширюється, ним більше цікавляться, але не завжди є можливість його придбати.
Стосовно уподобань щодо облицювальних матеріалів, то багато хто віддає перевагу натуральним матеріалам (деревина, камінь), але тут є одне але: для забезпечення довговічності вони потребують постійної дообробки. І постає питання: чи готові люди через деякий час обробляти ці матеріали, чи краще взяти штучний матеріал? Але загалом тенденція рухається в бік екологічності та натуральності.
Так, раніше найпопулярнішим облицювальним матеріалом були алюмінієво-композитні панелі. Сьогодні люди намагаються відходити від таких панелей і хочуть чогось нового та цікавого. Мушу сказати, що ця потреба повністю задовольняється ринком НВФ. Зараз можна виконати будь-яку забаганку — ринок перенасичений різними матеріалами. Але все-таки бувають проєкти, які не можна реалізувати без застосування тих же алюмінієво-композитних панелей.
Варто зауважити, що набувають популярності скляні фасади. Причому останнім часом вони стали більш економічно прийнятними, що ще більше підсилює їх присутність на ринку НВФ.
Звичайно, поряд із змінами на ринку завжди є проблематика. Одна з вагомих — недостатня якість проєктування. Так, досить часто в проєкті малюють дуже красиві картинки, а потім постає питання, як це все змонтувати. Безперечно, бувають і досить якісні проєкти, але зазвичай більшість потребують доопрацювання, тому що під час проєктування дуже багато аспектів оминають увагою.

Але якщо навіть є на руках непогано розроблений проєкт, підібрано якісну систему — без кваліфікованого монтажу все це втрачає цінність. Адже, щоб НВФ витримував заявлені терміни експлуатації та виконував заявлені функції, потрібні кваліфіковані монтажники, технічний нагляд і всі інші аспекти. Зараз, на жаль, у зв’язку з дефіцитом робочої сили у всіх галузях, плюс додалося повномасштабне вторгнення, і багато людей перебувають на фронті, та схема, яка була раніше щодо найму людей і швидкого навчання, а потім — бойового хрещення на об’єктах із технічним наглядом, уже не працює. Тому що людей, які залишились і мають необхідний рівень для виконання потрібної роботи, не вистачає.1231Для себе ми бачимо таке вирішення проблеми кадрів — створення навчально-практичних центрів, де охочі в експрес-режимі за місяць-півтора будуть вивчати теоретичну частину та набувати основних практичних навичок, щоб мати хоча б основу. А майстерність буде вдосконалюватись уже на об’єкті. І якщо раніше ми брали майже готового спеціаліста і за тиждень-два його готували, то зараз із фахівцями ситуація катастрофічно складна.
Звичайно, недостатньо просто навчити людину — потрібно потім втримувати її лояльністю, заробітною платою, нормальним ставленням: легітимні відпустки, допомога сім’ї з житлом тощо. Також треба допомагати вдосконалюватись і надавати відчуття стабільності за рахунок постійної роботи.
Щодо самого ринку НВФ, то на сьогодні будівельний ринок оговтується, розмови вже йдуть більш жваві, більш конкретні. Вже можемо сказати, що працювати можна. Так, ще літає над головою, але менше, і це позитивно вплинуло на будівельний ринок, з’явилася певна стабільність. Приміром, якщо беремо вентильовані фасади, то з початком повномасштабного вторгнення стала відчутна відсутність деяких складових, але на сьогодні того дефіциту немає.
Єдине, на сьогодні підводить польський кордон — це довше, ніж було. І так само стала довшою доставка матеріалів з Індії. Це тому, що вони перевантажуються в Румунії або Польщі і автомобілями перевозяться в Україну через відсутність прямого постачання, як, наприклад, раніше через Одеський порт. Тобто зараз проблема полягає саме в термінах доставки. Для себе ми почали шукати різні заводи, виробників в Україні чи Європі, але більше орієнтовані на вітчизняного виробника. Тим більше, що є з кого обирати. Приміром, якщо раніше по алюмінієво-композитним панелям було кілька торгових марок на цьому ринку, то зараз їх більше тридцяти.
Нині всі намагаються зробити проєкти індивідуальними, щоб архітектурно було виразно і цікаво, але майже кожен об’єкт треба розбирати деталізовано, а для цього потрібні фахівці. Як бачимо, знову упираємось у проблему кадрів.
23r3434Стосовно пріоритетності під час вибору складових НВФ, то це якість, ціна, широкий формат, співвідношення з малюнком, вигорання, запилення, а потім — термін експлуатації тощо. Якраз з урахуванням переліченого дедалі більшу популярність завойовує керамограніт.
У нас є досвід із реновації комунальної та державної власності, але, на жаль, не завжди приймаються більш оптимальні рішення щодо оздоблювального матеріалу. Досить часто тут відбувається спрощення проєктування. Мало хто хоче робити експертизу, щоб реалізувати більш поглиблений проєкт на навантаження. Наприклад, у системи «марморок» термін експлуатації становить більше 50 років, але там є багато кольорів, і вентильований фасад працює правильно та виконує свої безпосередні функції, але мало хто це враховує. Також проєктувальники, коли розглядають проєктування багатоповерхівки, дуже мало звертають уваги на закладання необхідного повітряного прошарку, щоб була ефективна циркуляція та ін.
Як бачимо, навіть із перелічених вище фактів можна зробити висновок, що ринок НВФ в Україні ще має низку проблем, але ми рухаємося в ногу зі світовими тенденціями, і я вірю, що зовсім скоро в країні почнеться активне будівництво, де НВФ посядуть своє місце серед найпопулярніших технологій.Ще нове на сайті: