Відбудова зруйнованого житла — одне з ключових завдань для відновлення України. Військові дії продовжують знищувати міста та села, і мільйони внутрішніх переселенців та біженців у країнах ЄС фізично не мають куди повертатися. За підрахунками KSE, станом на початок 2024 року, загальна площа пошкодженого або зруйнованого житла становить 88,9 млн м2. Війна продовжується, тож ця цифра прогнозовано зростатиме. За попередніми оцінками, вартісний вираз прямих збитків для житлового фонду становить $55,86 млрд. Це більше третини від загальних прямих збитків України станом на 31.12.2023 року.
Європейська спільнота обговорює стратегії з відновлення інфраструктури та житлового фонду України. Про готовність взяти участь у відбудові заявили Туреччина, Польща, Німеччина та інші країни.
Однак Україна має власні потужності для розв'язання цієї проблеми. Українська компанія Royal House розробила та впровадила авторську сертифіковану будівельну технологію зі стінових модулів ТМ Royal House.
Як новітнє індустріальне будівництво здатне стати флагманом масової відбудови житла в Україні, дізнайтеся з цієї статті.
Сучасні технології
В Україні стоїть гостре питання відновлення величезної кількості помешкань. Тому пошук способів швидкого та якісного будівництва — надважливе завдання. Проблема частково розв’язується за допомогою тимчасових модульних будинків. Але термін експлуатації таких будівель обмежений, і питання з масовим відновленням помешкань потребує більш системного підходу. Якщо держава має на меті мотивувати до повернення українських біженців, необхідно забезпечити їм добробут і надати якісне житло.
Масштаби руйнування настільки великі, що багато країн виявили готовність допомогти відновити інфраструктуру та житло. Але серед цього розмаїття український голос звучить тихо.
Однак девелоперам України є що продемонструвати. Вони вже розробили та впровадили будівельну технологію, яка може конкурувати на рівні з міжнародними девелоперськими компаніями. Мова не про сірі архаїчні панельки, а про технології індустріального будівництва або сучасні панельні будинки. Новітня методика зведення такого житла довела свою ефективність і надійність як у нашій країні, так і в країнах ЄС.
«Індустріальне будівництво має свої переваги у вигляді швидкості забудови та її якості. Виготовлення панелей на заводі може здійснюватися без прив’язки до пори року та погодних умов. Показники якості кожної партії панелей стабільні — у заводських умовах простіше здійснювати контроль готової продукції», — говорить доктор технічних наук, професор, директор ДП «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій» Геннадій Фаренюк
Одноманітність забудови теж більше не є перепоною завдяки новітнім технологіям. «Немає проблем у тому, щоб зробити багатоповерхові індустріальні будинки сучасними та архітектурно виразними. Насамперед тому що з типових конструкцій ми зводимо будинки, індивідуальні за архітектурними рішеннями та привабливі ззовні», — зазначає Геннадій Фаренюк.
Досвід в Україні та ЄС
Українські девелопери активно використовують технології індустріального будівництва. Так, компанія Royal House розробила й запатентувала авторську методику зведення сучасних збірних будинків зі стінових модулів власного виробництва.
Стінові модулі Royal House складаються з несучої залізобетонної стінової плити (довжиною до 11 000 мм, висотою до 3120 мм, товщиною 160 мм), системи утеплення (армований пінополістирол і мінеральна вата) та фасадної обробки. Виготовлення, утеплення й оздоблення несучих залізобетонних конструкцій проводиться у заводських умовах, кожен етап виробництва проходить контроль якості.
За технологією будівництва Royal House житлові будинки фактично будуються на власному заводі в сухих і теплих цехах. А вже зводяться в проєктне положення безпосередньо на будмайданчику. За цією технологією Royal House уже звела понад 500 000 м2 житла та планує побудувати ще стільки ж протягом наступних років.
Одна з ключових переваг технології будівництва зі стінових модулів Royal House — швидкість. До прикладу, у новому ЖК «Оксфорд» від Royal House термін зведення одного багатоквартирного будинку на 9 поверхів складає шість місяців.
Відомим проєктом, збудованим за технологією Royal House, є столичний ЖК «Нова Англія». Зокрема, у 2022–2023 роках девелопер завершив будівництво та ввів в експлуатацію на цьому об’єкті два житлові будинки, дві черги підземного паркінгу та видав понад 1200 ключів.
Компанія однією з перших у Києві відновила будівництво після початку повномасштабного вторгнення.
Уже на п’ятому тижні війни робота на будівельному майданчику ЖК «Нова Англія» йшла повним ходом. Royal House вдалося зберегти робочі місця та виконати зобов’язання перед інвесторами. Станом на перші місяці 2024 року в «Новій Англії» на різній стадії будівництва перебувають чотири будинки.
Технології Royal House зарекомендували себе й поза межами України. Компанія має на своєму рахунку три реалізовані проєкти в Словаччині, а один проєкт наразі реалізується в Австрії. Девелопер отримав сертифікат відповідності виробничого контролю на стіновий модуль Royal House, який відповідає гармонізованому європейському стандарту EN 14992: 2007+А1:2012, та запатентував технологію в США.
Отже, Україна має власні потужності й технології для розв’язання проблеми масової відбудови пошкодженого житла. Українські девелопери й профільні інститути здатні запропонувати досвід та експертизу і бути надійним партнером для держави.
«Реалізовані нами будівельні проєкти та житлові комплекси за нашою технологією можуть стати корисною моделлю і прикладом масштабного та якісного відновлення України. Застосування сучасних технологій індустріального будівництва дасть змогу швидко забезпечити мільйони українців якісним, комфортним та сучасним житлом», — наголосив президент групи компаній Royal House Віталій Ганжа.
Житловий комплекс «Оксфорд» у селі Чайки, Київська область
«Оксфорд» — це житловий комплекс, розташований у тихому передмісті, що робить його ідеальним місцем для спокійного життя. Поруч із будинками є парк, де можна прогулятися з друзями чи сім'єю або покататися на велосипеді.
Автомобілем дорога до центра Києва забере 30 хвилин, а до найближчого метро можна дістатись громадським транспортом за 25 хвилин. Крім того, є виїзд на Житомирську трасу, Окружну та Берестейський проспект. Це зробить поїздку в місто ще зручнішою.
Загальна площа ЖК — 14 Га. На ній передбачено 15 будинків висотою в 9 поверхів. У новобудові будуть представлені одно- та двокімнатні квартири зі зручним плануванням. Комплекс створено за принципом 15-хвилинного міста, де в пішому доступі буде все, що робить життя комфортним: магазини, кафе, аптеки, корисний сервіс тощо. На прибудинковій території передбачено благоустрій та озеленення. Також у межах ЖК «Оксфорд» розташована державна загальноосвітня школа.
Житловий комплекс PARK ROYAL у місті Буча
PARK ROYAL — це комплекс комфорт-класу площею 25 Га в одному з найзеленіших передмість столиці. Концепція ЖК — місто-парк із власною рекреаційною зоною для спорту та відпочинку. Проєкт передбачає зведення 23 будинків від 7 до 16 поверхів з різними типами планувань: від функціональних студій і повноцінних однокімнатних квартир до просторих пентхаусів та апартаментів з 4-метровими стелями і власними двориками.
Головною «артерією» PARK ROYAL є променада площею 17 900 м2. Тут буде осередок найактивнішого життя: ресторани, кав'ярні, магазини, салони краси, бутіки, розважальні центри, побутові сервіси тощо. Для дітей буде облаштовано великий простір для розвитку та ігор площею майже 6000 м2. Паркову тему підтримує Garden Plaza — центральна площа з оранжереєю. Не менш цікавою є й Urban Plaza з амфітеатром. У теплу пору року це літній кінотеатр з показами кінострічок чи простір для проведення фестивалів або концертів. А взимку — снігові гірки та різдвяні інсталяції.
Забудовник ЖК PARK ROYAL передбачив і потребу в безпеці. У будинках першої черги одразу будується укриття згідно з вимогами чинного законодавства.