Техніка низьких температур має широку сферу застосування, і без неї неможливе існування людства. Зокрема, її використовують у харчовій, хімічній, нафтовій, газовій промисловості, для опріснювання води, у медицині та будівництві. Тобто низькотемпературна техніка та технології важливі для підтримки базових потреб, на яких і будується наше майбутнє.
Україна завдяки своєму багатому промисловому досвіду та технічним ресурсам відкриває нові можливості для інвестицій у секторі холодильної техніки й обладнання. Цей сектор надає великий діапазон можливостей — від виробництва компонентів до розробки передових технологій, що створює привабливі умови для інвесторів.
Короткий огляд ринку
Основними ринками холодильного обладнання в Європі вважають Німеччину, Францію, Велику Британію, Італію та Іспанію, і кожен з них має свої унікальні характеристики. Наприклад, ринку Німеччини властиві високі стандарти якості, тоді як регіон Південної Європи концентрується на вимогах до співвідношення ціни та якості. Україна сьогодні не входить у цей ТОП, але останнім часом можна бачити стрімкий розвиток вітчизняного ринку холодильного обладнання. При цьому основними споживачами є власники підприємств торгівлі, великих супермаркетів та закладів громадського харчування. До 2022 року кількість споживачів холодильного і морозильного обладнання щороку збільшувалась, тому на ринку відбувався стрімкий розвиток.
Холодильні вітрини і шафи становлять найбільшу частку комерційного холодильного обладнання. Серед тенденцій — застосування інверторних технологій у холодильній техніці. Оскільки витрати на електроенергію постійно зростають, інверторне енергозберігаюче обладнання стає все більш популярним.
При цьому галузь холодильного обладнання відрізняється від галузі кондиціювання повітря, адже ринкове проникнення інверторної технології в холодильному секторі все ще перебуває на низькому рівні, тоді як клієнти понад усе цінують надійність і якість обслуговування.
Більшість постачальників холодильного обладнання України — це компанії-дилери західних виробників, що займаються виробництвом збірних агрегатів на базі імпортних комплектуючих. Великий попит спостерігається на європейські бренди.
Потреби та пропозиція
Дефіцит кваліфікованих спеціалістів та небажання інвестувати в навчання і розвиток працівників призводять до низького рівня обслуговування обладнання та необхідності його ремонту. На жаль, така проблема існує і на ринку холодильної техніки та обладнання. Одне з рішень — популяризувати виробничі професії серед молоді.
На виставці KyivBuild Ukraine було представлено конкурсний проєкт, організований кафедрою теплоенергетики та холодильної техніки Національного університету харчових технологій (НУХТ). Головна ідея полягала у започаткуванні конкурсу за стандартами World Skills, який має стимулювати розвиток компетенції в сегменті «Холодильна техніка та кондиціювання повітря» в рамках World Skills Україна.
Конкурс складався з кількох етапів:
- Теоретичне тестування. Перший етап конкурсу полягав у проведенні теоретичного тестування в онлайн-форматі. Тест містив запитання з охорони праці, холодильної техніки та монтажних робіт.
- Електромонтаж. Наступний етап конкурсу був присвячений електромонтажу. Учасники демонстрували свої навички, виконуючи базові операції, такі як пуск 3-фазного електродвигуна.
- Професійна навичка. Останній етап конкурсу був присвячений професійним навичкам спеціаліста з холодильної техніки, зокрема обробці мідних труб. Учасники мали створити логотип Chill Pro як частину цього завдання.
Метою конкурсу було підтримати здобувачів освіти, які втратили зацікавленість у навчанні внаслідок дедалі більшого поширення його дистанційної форми. І це, однозначно, вдалося. Більше того, з’явилися спонсори, готові надати підтримку. Організатори виставки також зацікавлені у проведенні схожих заходів. Щодо кадрового потенціалу, такі проєкти спрямовані на поліпшення ситуації з набором студентів до навчальних закладів.
«Люди, які працюють у цій галузі, можуть займатися різними видами діяльності, зокрема це можуть бути сервісники, оператори компресорних цехів, інженери, технічні директори і керівники відділів: проєктування і монтаж холодильного обладнання для різних об’єктів; менеджмент і продаж; проведення енергоаудиту холодильних систем, що охоплює все, пов’язане з холодом, тепловими насосами та кондиціонуванням повітря», — зазначив Олексій Пилипенко, доцент кафедри теплоенергетики та холодильної техніки Національного університету харчових технологій (НУХТ) і організатор конкурсу на KyivBuild Ukraine.
Наука та освіта як ключовий фактор
Не можна не погодитися з тим, що важливо, коли наука і ринок взаємодіють. Адже це підвищує як технологічні, так і економічні показники. Наприклад, спеціалісти кафедри теплоенергетики та холодильної техніки Національного університету харчових технологій (НУХТ) брали участь у розробці професійного стандарту енергетичного аудитора процесів, а також розробляли професійний стандарт «Майстер з монтажу, обслуговування, ремонту та налагодження теплових насосів».
Також варто зауважити, що одним із ключових напрямів роботи кафедри є зелене будівництво та енергомоделювання. Кафедра є одним із засновників Ukrainian Green Building Council, що допомагає людям краще розуміти європейські будівельні норми та проводить енергомоделювання за допомогою спеціалізованих програм.
Загалом українські вчені та інженери активно працюють над розробкою нових холодильних агентів, які відповідають вимогам Кігалійської поправки до Монреальського протоколу. Нові агенти мають потенціал сприяти значній економії енергії та підвищити ефективність холодильних систем.
Не менш важливо, що в Україні є університети та інститути, які пропонують освітньо-професійні програми з холодильної техніки та технологій і готують спеціалістів, які можуть продавати, ремонтувати та обслуговувати холодильну техніку, проєктувати, монтувати й обслуговувати промислове холодильне обладнання. Наприклад, Національний університет харчових технологій, кафедра теплоенергетики та холодильної техніки, м. Київ; Одеський національний технологічний університет, Навчально-науковий інститут холоду, кріотехнологій та екоенергетики, м. Одеса; Державний біотехнологічний університет, м. Харків.
Тож, як бачимо, холодильне обладнання та техніка в Україні є перспективним напрямом для інвестицій. Ця галузь пропонує широкий спектр можливостей для бізнесу — від виробництва комплектуючих і розробки нових технологій до створення обладнання та формування освітніх програм. З огляду на поточний стан ринку і перспективи розвитку, інвестиції в низькотемпературну техніку та технології в Україні можуть забезпечити значні переваги. Відповідно, інвестори, які зацікавлені в цій важливій галузі, мають багато можливостей для вигідного вкладення коштів.