Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

Як освіта виходить за межі аудиторій і впливає на життя людей: досвід КНУБА

20250219 134202Сучасний університет – це не лише місце, де студенти отримують знання в аудиторіях, лабораторіях і майстернях. Це потужний центр змін, який формує майбутнє, впливаючи на суспільство, економіку та міське середовище. Освіта виходить за межі навчальних корпусів, стаючи рушієм прогресу, інновацій та сталого розвитку. Київський національний університет будівництва і архітектури (КНУБА) яскраво демонструє цей підхід, реалізуючи проєкти, що змінюють міста та громади, зберігають культурну спадщину та створюють комфортний простір для життя. Це освіта, що формує реальність навколо нас.

 Від аудиторій до реальних змін у громадах

КНУБА активно долучається до процесу відбудови українських населених пунктів. Викладачі та студенти університету розробляють концепції розвитку громад, поєднуючи соціальні, екологічні та історичні аспекти під час створення проєктів. Завдяки цьому майбутні архітектори не лише отримують практичний досвід, а й роблять реальний внесок у покращення життєвого простору. Одним із найяскравіших прикладів такої діяльності є співпраця КНУБА з Медвинською громадою на Київщині. У межах проєкту викладачі та студенти розробляють концепцію розвитку території громади. Проєкт включає понад 60 об’єктів — від громадських просторів до медичних закладів та культурних центрів. Така співпраця дозволяє студентам отримати досвід роботи з реальними кейсами, а громаді — якісні рішення, що враховують її історичну спадщину та сучасні потреби.

Збереження культурної спадщини

DSC 9896Університет відіграє важливу роль у збереженні архітектурної спадщини України. У КНУБА діє Науково-дослідний центр захисту та реставрації історико-культурної спадщини. Налагоджено тісні зв’язки з багатьма національними та державними заповідниками, серед яких «Софія Київська», «Києво-Печерська лавра», «Гетьманська столиця» (Батурин), «Чернігів стародавній» та інші. Системна співпраця, постійний обмін думками та обговорення потреб і проблем заповідників дає насамперед розуміння, як підвищувати якість освіти спеціалістів зі збереження та відновлення пам’яток. Водночас університет прагне залучати студентів до участі у реальних проєктах, результати яких матимуть користь — і в контексті отри- мання досвіду, і в контексті виконання важливих для громади і суспільства завдань. Зокрема, розвиваючи співпрацю з Національним історико-етнографічним заповідником «Переяслав», викладачі та науковці університету під час семінару ухвалили рішення надавати консультативну підтримку щодо реставрації Вознесенського собору XVII століття, збудованого коштом Івана Мазепи і відомого завдяки малюнкам Тараса Шевченка. Експерти КНУБА працюватимуть над цифровим моделюванням історичної пам’ятки спільно зі студентами, які при цьому матимуть практику, безпосередньо долучаючись до збереження культурного надбання. Також із залученням студентів нещодавно був створений проєкт реконструкції первинного вигляду собору Різдва Богородиці у Білопіллі Сумської області. Роботу виконали студенти під керівництвом викладачів кафедри основ архітектури та архітектурного проєктування КНУБА.

Модернізація КНУБА: як студенти бачать майбутнє університету

IMG 5915Студенти різних факультетів залучені до організації та осучаснення простору, в якому перебувають самі, зокрема до облаштування укриттів у навчальних корпусах, де можна перебувати в безпеці та комфорті тривалий час. У цьому випадку модернізація — це не про оновлення стін. Це процес, що передбачає створення креативного інклюзивного середовища. Саме таким бачать подальше перетворення своєї альма-матер студенти архітектурного факультету КНУБА. Вони розробили проєкти з модернізації ключових локацій, що стали яскравим прикладом того, як молодь готова впроваджувати інновації у досить консервативні простори. У межах зимової школи із 3D-будівництва і архітектури студенти презентували концепції, які вражають своєю сміливістю та технологічністю. Центральна бібліотека, укриття архітектурного корпусу та макетна майстерня — ці локації отримали нове життя в проєктах, які не лише відповідають вимогам часу, а й визначають нові стандарти в архітектурі. 

Крім того, студенти розробили проєкти житла для тимча сово переміщених осіб, використовуючи інноваційні технології 3D-друку, що дозволяють швидко й ефективно будувати доступне житло в умовах збройної агресії рф проти України.

 

Громадський простір як лабораторія майбутнього

На базі КНУБА відкрили нову майстерню-лабораторію Ostriv_Lab / Matеrials, розміщену в укритті одного з університетських гуртожитків. 150 студентів долучилися до масштабного впорядкування підвального приміщення, створивши простір для неформальної культури та креатив них практик. Нова майстерня буде сфокусована на роботі з біо- та екоматеріалами в межах проєкту Plastic Fantastic LAB, основний напрям діяльності якого — дослідження екологічних матеріалів та робота із вторинним пластиком. Ця локація стала продовженням науково-мистецької платформи «Острів», яка діє при КНУБА вже кілька років.

Еколокації для миколаївців
Ще один приклад, як освіта може впливати на соціум, — проєкт за участю студентів університетського коледжу в Миколаєві. Учасники проєкту створили дев’ять екологічних локацій, спрямованих на озеленення, благоустрій вулиць та облаштування громадських просторів. У співпраці з Bloomberg Philanthropies вони не тільки отримали знання, а й застосували їх на практиці на благо всіх містян.

 

Стандартизація екологічного будівництва

photo 7 2025 03 09 21 58 45Експерти КНУБА беруть участь у розробленні норма тивних документів, які визначають майбутні критерії будівництва в Україні, що є прикладом високого рівня відпові дальності перед суспільством та професійного внеску в розвиток галузі. Зокрема, викладачі та науковці університету залучені
до процесу створення стандартів екологічного будівництва. Уже почалося обговорення другої редакції стандарту енергоефективного зеленого будівництва «Громадські будівлі. Екологічні критерії та метод оцінювання життє вого циклу на етапах проєктування та будівництва». До кумент включає такі пріоритетні аспекти як енергетична ефективність, зменшення негативного впливу на довкіл ля, повторне використання будівельних матеріалів та підвищення рівня комфорту споруд. Впровадження цих стандартів допоможе зробити українські міста більш екологічними та сучасними, забезпечуючи відповідність міжнародним практикам. 

Освіта, що готує до реальних викликів 

КНУБА не просто навчає — він формує покоління спеціалістів, здатних змінювати світ навколо себе. Відновлення зруйнованих сіл, реставрація історичних пам’яток, впровадження екологічних проєктів і розроблення сучасних стандартів будівництва — усе це не теоретичні завдання, а реальні кейси, над якими працюють студенти та фахівці університету. Освіта перестає бути відірваною від реальності. Вона стає інструментом трансформації суспільства, а КНУБА — простором, де формується майбутнє українських міст, селищ і архітектурної культури.

Ще нове на сайті: